Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Radary AN/TPS-77 trafią na Litwę

Fot. Lockheed Martin

28 września Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie zamówienia trzech stacji radiolokacyjnych AN/TPS-77 MRR, których docelowym użytkownikiem będą Siły Zbrojne Litwy.

Wrześniowa umowa ma wartość 52,6 mln USD, a pośrednictwo amerykańskich władz federalnych wynika z zastosowania procedury FMS. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie zakupu, co należy podkreślić władze w Wilnie pokrywają jedynie część kosztów (23,2 mln USD). Pozostałe fundusze pochodzą z amerykańskiego programu pomocy wojskowej, który obejmuje znaczne wsparcie finansowo-sprzętowe państw NATO. Zgodnie z komunikatem, dostawa stacji radiolokacyjnych, a także usług wsparcia logistyczno-szkoleniowego oraz części zamiennych, ma zostać zrealizowana do końca lutego 2027 roku. Radary posłużą do zwiększenia świadomości sytuacyjnej litewskich Sił Zbrojnych, a także stacjonujących w państwach bałtyckich sił NATO.

Mobilne AN/TPS-77 MRR pracują w paśmie D. Zgodnie z deklaracjami umożliwia wykrywanie i śledzenie obiektów latających znajdujących się w odległości około 450 km od stanowiska i lecących na wysokości do 30500 metrów. W konstrukcji zastosowano technologie azotku galu (GaN) co skutecznie ogranicza pobór energii oraz podnosi niezawodność całego systemu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc