Zaloguj

Przyszły HMAS Supply w drodze do domu

2 września hiszpański koncern stoczniowy Navantia poinformował, że pierwszy okręt zaopatrzeniowy typu Supply, budowany na zamówienie Marynarki Wojennej Australii, opuścił Ferrol i rozpoczął rejs na Antypody.  

Rejs z Hiszpanii ma trwać przynajmniej 35 dni. Przyszły HMAS Supply ma za sobą próby morskie na wodach europejskich, które sprawdziły poprawność wykonania jednostki. Po dotarciu do Australii jednostka przejdzie proces wyposażania - prace będą realizowane w bazie Royal Australian Navy w Garden Island w pobliżu Perth.   

Dwa wielozadaniowe okręty zaopatrzeniowe zostały zamówione przez władze Australii w maju 2016 roku. Poza budową Navantia (w powiązaniu z podmiotami australijskimi) zapewni usługę wsparcia logistycznego przez okres pięciu lat od wprowadzenia do służby. Budowa pierwszego z nich (przyszłego HMAS Supply) rozpoczęła się w 2017 roku. Według harmonogramu ma wejść do służby w pierwszej połowie 2021. Dla koncernu Navantia budowa pary zaopatrzeniowców to kolejny sukces marketingowy w Australii - wcześniej realizował programy budowy dwóch wielozadaniowych okrętów desantowych typu Canberra oraz trzech niszczycieli typu Hobart. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Navantia
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc