Zaloguj

Przyszły HMAS Supply dopłynął do domu

Navantia

5 października do bazy Royal Australian Navy HMAS Stirling mieszczącej się na Wyspie Garden w zachodniej części Australii przypłynął pierwszy z pary nowych okrętów zaopatrzeniowych - przyszły HMAS Supply. 

Jednostka była budowana w hiszpańskiej stoczni koncernu Navantia w Ferrol. Rejs dostawczy rozpoczął się 2 września. W ramach drugiej fazy prac, które będą realizowane w Australii, okręt otrzyma wyposażenie wojskowe – m.in. systemy obrony bezpośredniej, urządzenia łączności i walki elektronicznej. Tego typu procedura wynikała z ograniczeń formalno-prawnych, które uniemożliwiały montaż poza granicami Australii. Według harmonogramu, jednostka zostanie dostarczona Royal Australian Navy w 2021 roku.  

Para wielozadaniowych okrętów zaopatrzeniowych została zamówiona w koncernie Navantia przez władze Australii w maju 2016 roku. Poza budową, hiszpański podmiot (wraz z partnerami australijskimi) zapewni usługę wsparcia logistycznego przez okres pięciu lat od momentu wprowadzenia do służby. Budowa pierwszego (przyszły HMAS Supply) rozpoczęła się w 2017 roku. Obecnie w Ferrol kończą się prace przy bliźniaczej jednostce. 

Dla koncernu Navantia, rynek australijski był w ostatnich latach niezwykle owocnym – poza parą zaopatrzeniowców wcześniej zrealizowano program budowy dwóch wielozadaniowych okrętów desantowych typu Canberra oraz trzech niszczycieli typu Hobart.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc