Zaloguj

Przyszły HMAS Supply dopłynął do domu

Navantia

5 października do bazy Royal Australian Navy HMAS Stirling mieszczącej się na Wyspie Garden w zachodniej części Australii przypłynął pierwszy z pary nowych okrętów zaopatrzeniowych - przyszły HMAS Supply. 

Jednostka była budowana w hiszpańskiej stoczni koncernu Navantia w Ferrol. Rejs dostawczy rozpoczął się 2 września. W ramach drugiej fazy prac, które będą realizowane w Australii, okręt otrzyma wyposażenie wojskowe – m.in. systemy obrony bezpośredniej, urządzenia łączności i walki elektronicznej. Tego typu procedura wynikała z ograniczeń formalno-prawnych, które uniemożliwiały montaż poza granicami Australii. Według harmonogramu, jednostka zostanie dostarczona Royal Australian Navy w 2021 roku.  

Para wielozadaniowych okrętów zaopatrzeniowych została zamówiona w koncernie Navantia przez władze Australii w maju 2016 roku. Poza budową, hiszpański podmiot (wraz z partnerami australijskimi) zapewni usługę wsparcia logistycznego przez okres pięciu lat od momentu wprowadzenia do służby. Budowa pierwszego (przyszły HMAS Supply) rozpoczęła się w 2017 roku. Obecnie w Ferrol kończą się prace przy bliźniaczej jednostce. 

Dla koncernu Navantia, rynek australijski był w ostatnich latach niezwykle owocnym – poza parą zaopatrzeniowców wcześniej zrealizowano program budowy dwóch wielozadaniowych okrętów desantowych typu Canberra oraz trzech niszczycieli typu Hobart.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc