Zaloguj

Przysięga i promocja oficerska żołnierzy WOT [WIDEO]

- To niezwykle istotne, żeby Polska była bezpieczna. Dzięki Wam i Waszemu zaangażowaniu tak właśnie jest - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystej przysięgi wojskowej żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i promocji na pierwszy stopień podoficerski absolwentów kursu podoficerskiego SONDA.

W niedzielę, 8 grudnia w Hrubieszowie 83 lubelskich terytorialsów złożyło przysięgę wojskową. Uroczystość została połączona z promocją na stopień kaprala 45 żołnierzy OT, którzy ukończyli trzecią edycję kursu „Sonda”. Na uroczystości w Hrubieszowie obecny był wicepremier Jacek Sasin.

- W ubiegłym tygodniu, w czasie weekendu ponad 500 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę. W tym tygodniu i w ten weekend kolejne 500 osób. (…) To świadczy o tym, że Wojska Obrony Terytorialnej rozwijają się liczebnie, ale rozwijają się także jeżeli chodzi o umiejętności, jeżeli chodzi o ćwiczenia. To jest bardzo dobra informacja dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej do uczestników uroczystości.

Szef MON skierował słowa podziękowania za gotowość służby Ojczyźnie do żołnierzy, ale jednocześnie podziękował ich rodzinom i przyjaciołom za okazywane wsparcie. - Chciałbym podziękować Wam za to, że zdecydowaliście się wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej. To bardzo dobry wybór, bardzo się z tego cieszę, bo Wojsko Polskie musi być liczniejsze i tak się dzieje. (...) Zależy nam na tym, żeby wschodnia flanka Sojuszu Północnoatlantyckiego była dobrze strzeżona, stad też nasze wysiłki, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze, żeby było wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i żeby relacje sojusznicze w ramach NATO były jak najsilniejsze - mówił szef MON.

Minister Błaszczak przypomniał podczas uroczystości także historię patrona jednostki, żołnierza niezłomnego, majora Hieronima Dekutowskiego "Zapora". - Pokazywał w najtrudniejszych czasach czym jest miłość do Ojczyzny, czym jest poświecenie dla innych, czym jest patriotyzm. Jestem przekonany o tym, że właśnie taka postawa to postawa, której jesteście wierni - mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej do żołnierzy lubelskiej brygady OT.

Szef MON w niedzielę spotkał się także z kadrą dowódczą 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego "HUBALA".

Ostatnią, w tym roku przysięgę w Hrubieszowie, złożyło 83 żołnierzy z 2LBOT, którzy ukończyli szkolenie podstawowe na terenie jednostki w Chełmie. Awans na stopień kaprala otrzymało 45 żołnierzy.

2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego wraz z podległymi batalionami lekkiej piechoty (blp) rozmieszczona jest w 5 garnizonach województwa lubelskiego. Brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz.

(MON) Foto: MON
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc