6 października na stronach Suplementu do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej upubliczniono informację Agencji Uzbrojenia o unieważnieniu postępowania przetargowego w sprawie wyboru dostawcy stacji zakłóceń radiolokacyjnych.
Powyższa decyzja zapadła 4 września. I wynikała ze zmian sytuacji geopolitycznej, których nie można było przewidzieć w momencie ogłoszenia przetargu. Dodatkowo zaawansowany etap prac powoduje, że wprowadzenie korekt w warunkach postępowania jest całkowicie niepraktyczne. Jak można przeczytać w dokumencie, który został zamieszczony na stronach Agencji Uzbrojenia 11 września, wobec wznowienia przez Rosję działań zbrojnych przeciwko Ukrainie, dalszej eskalacji konfliktu oraz ze względu na kształtujące się realne zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju oczywistym się stało, iż upowszechnianie informacji, zwłaszcza dotyczących problematyki rozpoznania i walki elektronicznej, a przede wszystkim rozwijania potencjału i zdolności Sił Zbrojnych w tym zakresie, jest niecelowe i stoi w sprzeczności z szeroko pojętym interesem wynikającym z przyjętych założeń bezpieczeństwa państwa.
Określenie nowych zagrożeń oraz sposobu przeciwdziałania tym zagrożeniom spowodowały konieczność redefiniowania wymagań stawianych pozyskiwanemu sprzętowi, z których wynikają wymagania podmiotowe wobec potencjalnych uczestników postępowania. Dodatkowo w istotnym stopniu wzrosło znaczenie ochrony informacji skutkujące dążeniem do ograniczenia liczby podmiotów, którym udzielone mogą zostać informacje uznawane za niejawne lub wrażliwe, szczególnie w zakresie dotyczącym pozyskiwanego na rzecz Sił Zbrojnych sprzętu wojskowego.
Wobec zaistniałej sytuacji międzynarodowej oraz zarysowujących się zagrożeń militarnych zasadnym jest, aby kwestie rozpoznania i walki radioelektronicznej traktowane były nie tylko pryncypialnie, ale przede wszystkim z zachowaniem zasad ograniczonego zaufania. Wymagania w zakresie rozpoznania i walki radioelektronicznej, sposobu pozyskiwania ww. sprzętu, a w szczególności informacje dotyczące planowanych zakupów kierowane powinny być w taki sposób do potencjalnych wykonawców i podwykonawców by nie upowszechniać ich zbyt szerokiemu gronu odbiorców, na każdym etapie pozyskiwania sprzętu.
Postępowanie w sprawie dostawy stacji zakłóceń radiolokacyjnych zostało uruchomione przez Agencję Uzbrojenia w sierpniu 2020 roku. Zakładało zamówienie dwunastu stacji wraz z wszystkimi elementami składowymi umożliwiającymi użytkowanie na wybranych przez Siły Zbrojne RP pojazdach. Szczegółowe informacje miały zostać przekazane wyłącznie podmiotom zakwalifikowanym do składania ofert wstępnych. Zamawiający zakładał, że proces wyboru nastąpi poprzez negocjacje. Zainteresowanie postępowaniem wyrażało sześciu oferentów - Elettronica GmbH, Elettronica S.p.A., konsorcjum składające się z Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A. wraz z Elbit Systems EW and Sigint-Elistra Ltd., Hensoldt Sensors GmbH, PIT-Radwar S.A. oraz Elta Systems Ltd.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu