Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Przetarg na dostawę granatników jednostrzałowych

21 lutego Inspektorat Uzbrojenia opublikował zaproszenie do składania ofert w przetargu na dostawę granatników jednostrzałowych kalibru 40 mm. Założona procedura może skutkować ciekawymi rozstrzygnięciami.

W ramach powyższego postępowania Inspektorat Uzbrojenia planuje zakup 2960 sztuk granatników podwieszanych GPBO-40 lub równoważnych przeznaczonych do montażu do karabinów szturmowych wz.96 Beryl oraz karabinków rodziny AKM/AKMS, a także 588 sztuk granatników samodzielnych GSBO-40 lub równoważnych. Powyższe dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2017-19 – oba zadania nie są z sobą powiązane, co oznacza, że potencjalni oferenci mogą zaoferować swoje usługi w jednym z powyższych postępowań.

Według informacji Inspektoratu Uzbrojenia, termin składania wniosków upływa 21 marca. Obok ceny (80 punktów) drugim czynnikiem będą parametry techniczne (20 punktów). I tu zaczynają się ciekawe rzeczy związane z użyciem zwrotu „lub równoważnych”.

Podwieszany granatnik GPBO-40 został zintegrowany z wymienionymi w ogłoszeniu karabinami eksploatowanymi przez Wojsko Polskie i trudno założyć, żeby w powyższym zadaniu znalazł się dla firmy ZM Dezamet S.A. (producent GPBO-40) jakikolwiek konkurent, który mógłby powalczyć korzystniejszą ceną (w której musiałyby zostać dodane koszty integracji broni), tak w przypadku rywalizacji o zamówienie na granatniki samodzielne sprawa jest otwarta – poza ZM Dezamet S.A. są producenci broni tej klasy, którzy mogliby zaoferować ją Inspektoratowi Uzbrojenia. Podobnych przykładów nie trzeba szukać daleko, wystarczy przypomnieć finał postępowania w sprawie karabinów wyborowych kalibru 8,6 mm.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc