Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Przedostatni holownik dla Marynarki Wojennej w macierzystej bazie

Piąty holownik typu B860 trafił do marynarzy. Fot. Remontowa Shipbuilding

24 lutego w godzinach porannych do Portu Wojennego w Gdyni, czyli miejsca swojego bazowania, zawinął holownik H-3 Leszko. Jest to już piąta jednostka typu B860 zbudowana na potrzeby Marynarki Wojennej przez stocznię Remontowa Shipbuilding S.A. z Gdańska.


Leszko jest jednocześnie ostatnim holownikiem tego typu, który wejdzie w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia gdyńskiej 3. Flotylli Okrętów. Pierwszymi były H-1 Gniewko i H-2 Mieszko, na których bandery podniesiono odpowiednio 15 kwietnia i 14 sierpnia ub.r. Trzy jednostki tego typu pełnić będą służbę również w składzie 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Są to prototypowy H-11 Bolko i H-12 Semko, które podniosły banderę 25 lutego i 9 grudnia 2020 r. a także H-13 Przemko, na którym trwają ostatnie prace wyposażeniowe. Według doniesień medialnych próby portowe tego holownika zaplanowane są na początek marca, testy morskie miesiąc później, zaś przekazanie zamawiającego ma nastąpić na przełomie kwietnia i maja br.
Budowa sześciu holowników typu B860 realizowana jest na podstawie kontraktu o wartości 283,5 mln PLN, jaki został zawarty 19 czerwca 2017 r. między Inspektoratem Uzbrojenia a stocznią Remontowa Shipbuilding S.A. Projekt techniczny holowników został wykonany przez biuro projektowe NED-Project Sp. z o.o. z Gdańska, natomiast dokumentację roboczą opracowało biuro Remontowa Marine Design & Consulting Sp. z o.o. z Gdańska.
Budowę H-3 Leszko rozpoczęto 8 marca 2019 r. pod numerem stoczniowym B860/5, stępkę położono 17 maja 2019 r., zaś zwodowano 3 czerwca 2020 r., przy czym jego chrzest odbył się dzień wcześniej. Stoczniowe próby morskie tej jednostki rozpoczęły się na wodach Zatoki Gdańskiej 27 stycznia br. i zakończyły się 10 lutego. Natomiast próby zdawczo-odbiorcze tego holownika, w czasie których pierwszy raz zawinął do Gdyni, trwały pięć dni od 15 do 19 lutego. Obecnie trwać będzie techniczne przekazanie holownika stronie wojskowej. Oficjalne rozpoczęcie służby w Marynarce Wojennej nastąpi po podniesieniu bandery, ale termin tej uroczystości nie jest jeszcze znany.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc