Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Przeciwpożarowe UH-60 Black Hawk dla portugalskiego lotnictwa wojskowego

Portugalia zakupiła na rynku wtórnym sześć UH-60A Black Hawk, które będą wykorzystywane do zadań przeciwpożarowych. Fot. Arista Aviation Services

20 września Ministerstwo Obrony Portugalii poinformowało o podpisaniu umowy z firmą Arista Aviation Services w sprawie zakupu sześciu wielozadaniowych śmigłowców transportowych UH-60A Black Hawk.


Powyższe maszyny mają zostać dostarczone w konfiguracji przeciwpożarowej i trafią do Sił Powietrznych Portugalii w ciągu najbliższych miesięcy. Dodatkowo personel wykonawcy ma zrealizować usługi szkolenia pilotów i mechaników, a także usługi obsługowo-logistyczne. W postępowaniu przetargowym oferta Arista Aviation Services pokonała firmy Leonardo oraz Bell. Sześć maszyn, pochodzących z rynku wtórnego, trafi do Portugalii w konfiguracji pozwalającej na zabranie do dwunastu strażaków oraz zasobnika gaśniczego na 2200 litrów wody.

Śmigłowce zastąpią dotychczas eksploatowane śmigłowce Kamow Ka-32A, które były używane w przeszłości. Ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę, Portugalia wydaliła z terytorium tego kraju personel rosyjski, a same wiropłaty zostały wycofane z eksploatacji. UH-60A Black Hawk mają wypełnić potrzeby sprzętowe w zakresie walki z pożarami na obszarze kraju.

Zakup używanych UH-60 Black Hawk, pochodzących z nadwyżek sprzętowych amerykańskich sił zbrojnych, to jeden z procesów wzmacniania potencjału przeciwpożarowego na świecie. Tą drogą poszły służby porządku publicznego w niektórych hrabstwach amerykańskich, a także firmy świadczące usługi tego typu. Rynek amerykański oferuje wiele opcji modyfikacji konstrukcji bazowej, które zostały certyfikowane przez agencje nadzoru lotniczego. Niejako drugą linią śmigłowców rodziny S-70 Black Hawk oferowanych służbom porządku publicznego są także fabrycznie nowe S-70i produkowane w Mielcu, które w konfiguracji Firehawk są zamawiane przez klientów w Stanach Zjednoczonych (hrabstwo Los Angeles, miasto San Diego, stan Kolorado czy Kalifornia).

Firma Arista Aviation Services sukcesywnie skupuje używane UH-60 Black Hawk, które po pracach modernizacyjnych i modyfikacjach są dostarczane nowym, cywilnym, użytkownikom. M.in. są eksploatowane przez służby ratownicze hrabstwa Santa Barbara w stanie Kalifornia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc