Zaloguj

Prototyp M346 Master trafił do muzeum

5 lipca muzeum lotnictwa Volandia, znajdujące się w pobliżu międzynarodowego portu lotniczego Mediolan – Malpensa, poinformowało, że zbiory kolekcji powiększyły się o nowy eksponat – prototyp odrzutowego samolotu szkolenia zaawansowanego Leonardo M346 Master.

Egzemplarz, który został wypożyczony przez producenta na okres pięciu lat, jest jednym z trzech prototypów – dwa inne uległy wypadkom (18 listopada 2011 roku i 11 maja 2013 roku). Formalnie jest to drugi M346 zmontowany w zakładach Leonardo. Po montażu i przygotowaniu miejsca w ekspozycji będzie dostępnych dla zwiedzających – Volandia jest jedną z największych placówek muzealnych w Europie poświęconych historii lotnictwa.

Przekazanie prototypu do muzeum ma związek z obecnym stanem programu – Leonardo może pochwalić się sprzedażą samolotów rodziny M346 do (przynajmniej) czterech państw świata (Włochy, Singapur, Izrael i Polska). Dodatkowo zdobył kontrakt na dostawę sześciu maszyn w wersji bojowej M346FA ze strony nieujawnionego klienta (prawdopodobnie Turkmenistanu), a poza tym prowadzi kampanię marketingową w takich państwach jak Egipt i Azerbejdżan. Dodatkowo M346 będzie promowany w Australii, gdzie władze rozpoczęły program związany z zakupem następcy dla obecnie eksploatowanych samolotów BAE Systems Hawk.

Poza siłami zbrojnymi Leonardo zmontował cztery seryjne M346, które formalnie stanowią własność koncernu – są elementem ośrodka szkolenia lotniczego IFTS, który jest prowadzony w ramach współpracy przez Siły Zbrojne Włoch oraz Leonardo.

(Łukasz Pacholski) Foto: Leonardo
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc