Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Prototyp KF-X coraz bliżej roll-outu

Prototyp KF-X w trakcie montażu w zakładach KAI. Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Korei

1 marca Ministerstwo Obrony Republiki Korei poinformowało o postępach programu montażu prototypu wielozadaniowego samolotu bojowego KAI KF-X. Według planów uroczysta prezentacja ma mieć miejsce w kwietniu bieżącego roku.

Samolot otrzymał już oba silniki odrzutowe General Electric F414-KI oraz większość wyposażenia pokładowego. W trakcie montażu przeprowadzono także testy podwozia, co powoduje iż prototyp na obecnym etapie montażu jest przemieszczany po hali zakładów KAI na własnych kołach.

Zaprojektowany przez koncern KAI KF-X ma pozwolić na zastąpienie pozostałych w linii odrzutowych samolotów bojowych McDonnell-Douglas F-4 Phantom II oraz Northrop F-5 Tiger II. Dodatkowo będzie stanowić uzupełnienie dla konstrukcji amerykańskich: Lockheed Martin F-35 Lightning II (dotychczas Republika Korei zamówiła maszyny w klasycznej wersji F-35A, jednak planowany jest także zakup F-35B), Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon (modernizowanych do standardu F-16V) oraz Boeing F-15K Slam Eagle. Piątym typem bojowego samolotu Sił Powietrznych Republiki Korei są KAI F/A-50 Golden Eagle.

Program KF-X jest rozwijany we współpracy z Indonezją, która deklaruje zakup około 80 samolotów. Z tego powodu Dżakarta miała wnieść do projektu około 1 mld dolarów - niestety od wielu miesięcy władze tego kraju opóźniają się z płatnościami i nie jest wykluczone czy będzie on kontynuowany w obecnym kształcie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Prototyp KF-X coraz bliżej roll-outu”

  1. KF-X to samolot który bardzo przypomina ostatni amerykański pomysł na budowę samolotu który uzupełni F-35, na uwagę zasługuje fakt że rozwiązanie o którym Amerykanie mówią dziś Koreańczycy za moment pokażą praktyczne rozwiązanie.

  2. Nic tylko pogratulować Koreańczykom. Powinniśmy jak najwięcej z nimi współpracować dla dobra także naszej gospodarki.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc