28 marca korporacja Lockheed Martin poinformowała o przeprowadzeniu, we współpracy z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych, próby antyrakietowej obejmującej wykorzystanie pocisku PAC-3MSE wykorzystującego nowe oprogramowanie sterujące.
Powyższy test miał miejsce na obszarze Oceanu Spokojnego 23 marca. Wykorzystując infrastrukturę poligonową w rejonie Wysp Marshalla Amerykanie przeprowadzili przechwycenie celu latającego symulującego zaawansowany pocisk balistyczny średniego zasięgu z wykorzystaniem systemu Patriot i pocisków PAC-3MSE. Próba zakończyła się pełnym sukcesem i otwiera drogę do kolejnych testów, których celem jest wdrożenie nowej wersji oprogramowania sterującego w pociskach.
Jak wskazują przedstawiciele producenta, aktualizacje oprogramowania pocisków PAC-3MSE mają poprawić skuteczność broni w walce z zagrożeniami. Ma to związek m.in. z ciągłą ewolucją technologiczną, a tym samym rywalizacją pomiędzy producentami systemów defensywnych oraz ofensywnych. PAC-3MSE stanowi ważny element obrony rosnącej liczby państw. Wśród nich jest m.in. Polska, która odebrała pierwszą partię pocisków tego typu w bieżącym roku.
Dotychczas korporacja Lockheed Martin dostarczyła ponad 1000 seryjnych pocisków PAC-3MSE, które są produkowane w zakładach mieszczących się w Camden w stanie Arkansas. Ze względu na wzrost zapotrzebowania, obecnie prowadzony jest proces rozbudowy zdolności produkcyjnych, które do końca przyszłego roku, mają pozwolić na dostawy do 500 pocisków rocznie. PAC-3MSE, będący ulepszoną wersją sprawdzonego w boju PAC-3CRI, może pochwalić się dwupulsowym silnikiem rakietowym na paliwo stałe, zapewniającym zwiększoną wydajność na wysokości i zasięgu w celu obrony przed nadchodzącymi zagrożeniami, w tym taktycznymi pociskami balistycznymi, pociskami manewrującymi i samolotami.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu