Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Prezydent na stoisku Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Podczas pierwszego dnia targów XXVII edycji targów MSPO, ekspozycję Polskiej Grupy Zbrojeniowej odwiedził Andrzej Duda, Prezydent RP wraz z Mariuszem Błaszczakiem, Ministrem Obrony Narodowej, przedstawicielami Sztabu Generalnego oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Grupa przedstawiła swoje najbardziej perspektywiczne projekty proponowane Siłom Zbrojnym RP.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP oraz delegacja zapoznali się z szeregiem produktów znajdujących się na ekspozycji Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zaprezentowano ofertę Grupy w zakresie systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu, prototyp Nowego Pływającego Bojowego Wozu Piechoty kr. „Borsuk” z systemem wieżowym ZSSW-30, modułową ofertę niszczycieli czołgów dla oddziałów artylerii przeciwpancernej oraz Leoparda 2PL.

NAREW jest  strategicznym elementem systemu bezpieczeństwa militarnego i gospodarczego Polski. PGZ i cały polski przemysł nigdy nie był bardziej gotów i nie posiadał większego potencjału do realizacji tego programu swoimi siłami. Jeżeli NAREW dostarczy Konsorcjum, gdzie liderem będzie PGZ, Polska zachowa pełną suwerenność w zarządzaniu systemem łączności i dowodzenia, a więc niezależność w wykorzystaniu bojowym sprzętu – powiedział Witold Słowik, prezes zarządu PGZ S.A.

Konsorcjum PGZ NAREW jest w stanie dostarczyć SZ RP system obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu oparty o nowoczesne rozwiązania radarowe, łączności i sieciocentryczne systemy dowodzenia, przy wsparciu zewnętrznego partnera – dostawcy efektora (rakiety i wyrzutni). Polska Grupa Zbrojeniowa oraz jej spółki od lat dostarcza Siłom Zbrojnym RP  a także krajom sojuszniczym nowoczesne uzbrojenie przeciwlotnicze. Dotyczy to m.in. przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych GROM/PIORUN i jego aplikacji w wersji samochodowej POPRAD, a także będącego w fazie produkcji Przeciwlotniczego Systemu Rakietowo-Artyleryjskiego PILICA. PGZ dostarcza również nowoczesne radary jak SOŁA oraz pierwszy w pełni półprzewodnikowy radar BYSTRA.

PGZ wychodzi naprzeciw potrzebom MON i przedstawiło na tegorocznej wystawie wielowariantową konfigurację Niszczycieli Czołgów na trzech podwoziach gąsienicowych w ramach dialogu technicznego do programu kr. Ottokar-Brzoza. Grupa deklaruje pełne wsparcie eksperckie dla MON w zakresie zaprezentowania możliwości każdego z tych rozwiązań. Decyzja co do docelowej konfiguracji – efektora oraz nośnika, czyli platformy gąsienicowej, należy do Sił Zbrojnych RP. Grupa dąży, by pozyskać jak największy transfer technologii i znaczącą część prac, związanych zarówno z produkcją pocisków jak i integracją wyrzutni z podwoziem w sprawny, działający system.

 BORSUK ma zastąpić w Siłach Zbrojnych wozy BWP-1. Jest jednym z najbardziej wyczekiwanych przez wojsko produktów PGZ, z potencjałem produkcyjnym i rozwojowym na przynajmniej 30 lat. Realizacja tego projektu pozwoli Grupie PGZ na znaczne zbliżenie się do czołówki światowych producentów wozów. „BORSUK” spełnia wymóg pływalności przy jednoczesnym zachowaniu należytego poziomu ochrony załogi oraz transportowanych żołnierzy. Zdalnie Sterowany System Wieżowy ZSSW-30 jest pierwszą polską konstrukcją bezzałogowej wieży. Zostanie zintegrowany z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych jako uzbrojenie bojowych wozów piechoty i kołowych transporterów opancerzonych Rosomak Wojsk Lądowych.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc