Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Prezydent i minister obrony w Wilnie. „Razem jesteśmy silniejsi”

Fot.: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, uczestniczą w Wilnie w obchodach 230. rocznicy uchwalenia Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. Trwają także rozmowy w sprawie bezpieczeństwa regionu i wzajemnej współpracy.

Ważną kwestią, omawianą w Wilnie było bezpieczeństwo granic obu państw, które są także granicami zewnętrznymi Unii Europejskiej i NATO.

- Razem jesteśmy w Sojuszu Północnoatlantyckim i w Unii Europejskiej. Razem budujemy bezpieczeństwo naszych państw. Ta współpraca jest warunkiem właśnie bezpieczeństwa, jest też warunkiem rozwoju. Polska i Litwa jest teraz dotknięta również atakami hybrydowymi ze strony Białorusi, a więc rozmawiamy na temat bezpieczeństwa, na temat podjęcia najskuteczniejszej metody przeciwdziałania tym atakom. Współpracujemy ze sobą, a razem jesteśmy silniejsi - powiedział Mariusz Błaszczak w Wilnie.

Szef polskiego MON i jego litewski odpowiednik, Arvydas Anušauskas, uczestniczyli w pierwszym posiedzeniu Polsko – Litewskiej Rady Prezydenckiej ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Podczas posiedzenia omawiano kwestie związane między innymi z bezpieczeństwem w regionie.

- Posiedzenie Rady Prezydentów Polski i Litwy poświęcone było przede wszystkim bezpieczeństwu. Omawialiśmy sytuację na granicy polsko-białoruskiej i polsko-litewskiej. Oba nasze państwa są poddawane atakowi hybrydowemu ze strony reżimu Łukaszenki. Rozmawialiśmy na temat współpracy wojskowej. W rozmowach uczestniczył mój odpowiednik litewski, minister obrony Litwy - podkreślił po posiedzeniu Błaszczak.

- Rozmawialiśmy także o bezpieczeństwie w wymiarze energetycznym, gdyż wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że dziś źródła energetyczne są traktowane, szczególnie przez Moskwę, jako świetna broń. Jako forma szantażu dla tych państw, które są uzależnione od dostaw surowców energetycznych z Rosji – dodał minister.

Uderzył także w opozycję, która w jego mniemaniu nie podziela polityki partii rządzącej wobec obecnego kryzysu.

- I tu muszę z przykrością powiedzieć, że jeżeli chodzi o Polskę, jest cześć opozycji, która nie realizuje tego co dla naszego kraju jest najważniejsze, a wręcz można powiedzieć, wpisuje się w scenariusz, który został stworzony i realizowany jest przez reżim Białoruski. Inaczej jest na Litwie. Tu należy podkreślić, że cały litewski świat polityczny wspiera władze litewskie w ochronie granicy. Pamiętajmy, że granica Polski z Białorusią i granica Litwy z Białoruską to granice Unii Europejskiej, a oba nasze państwa są w Unii Europejskiej. Mamy obowiązki, a jednym z nich jest strzeżenie granic naszych państw, które stanowią także granicę zewnętrzną Unii Europejskiej – mówił minister.

Wtórował mu prezydent Andrzej Duda, który na Litewskiej Narodowej Konferencji Bezpieczeństwa 2021, mówił:

- Nadrzędnym zadaniem Polski, Litwy oraz innych państw wschodniej flanki powinno być niedopuszczenie do takiej sytuacji, w której nasz strategiczny kompas zaczyna wskazywać różne kierunki.

Podczas debaty prezydent podkreślał, że obecne wydarzenia na granicach Polski, Litwy i Łotwy nie mają precedensu i są de facto „wrogim atakiem ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki przy cynicznym wykorzystywaniu ludzi z krajów Bliskiego Wschodu mających nadzieję na lepsze życie w państwach Unii Europejskiej”.

- Ważna jest nasza solidarność i działanie wspólnotowe przy koordynacji działań wojska, Straży Granicznej i pozostałych służb mundurowych Polski, Litwy, a także Łotwy. By skutecznie przeciwstawiać się nowym niebezpieczeństwom potrzebna jest nam wspólna strategia, której nadrzędnym celem będzie skuteczne zażegnanie zagrożeń oraz pełne skupienie i ukierunkowanie państw sojuszniczych – mówił prezydent.

- To sytuacja stosunkowo nowa, która wymusza odmienne spojrzenie na kwestie bezpieczeństwa w naszym regionie. Niestety, Rosja w dalszym ciągu regularnie demonstruje swoją siłę i zwiększa napięcie w regionie. Druga płaszczyzna, w postaci zagrożeń hybrydowych, stanowi równie poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa państw wspólnoty transatlantyckiej.

- Musimy być w pełni zmobilizowani i w pełni gotowi. Nie jest to bowiem ostatnia operacja hybrydowa ukierunkowana na destabilizację naszych społeczeństw – zakończył swoje wystąpienie.

Polscy politycy biorą udział w rocznicy powołania do życia Rzeczpospolitej Obojga Narodów, której centralne obchody odbywają się w Wilnie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Prezydent i minister obrony w Wilnie. „Razem jesteśmy silniejsi””

  1. Dobrze by było, aby Pan Prezydent uświadomił naszych przyjaciół z bratniej Litwy, że w razie czego ich los zależy od Polski, od jej decyzji, czy od ich braku. Dobrze, aby w Wilnie mieli to na uwadze. Teraz i w przyszłości. A ważniejsze - aby Litwini potrafili wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc