Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Prezentacja pierwszego samolotu Saab 340 dla Wojska Polskiego

Fot. Saab

29 września w zakładach koncernu Saab w Linköping odbyła się oficjalna prezentacja pierwszego egzemplarza samolotu wczesnego ostrzegania i dowodzenia Saab 340 wyposażonego w stację radiolokacyjną Erieye, który jest przeznaczony dla Wojska Polskiego.

Dwa samoloty Saab 340 z radarami Erieye zostały zakupione przez Agencję Uzbrojenia w lipcu bieżącego roku. Są to używane egzemplarze, które przez ostatnie miesiące były zakonserwowane po zakończeniu eksploatacji w Siłach Powietrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Kontrakt ma wartość około 232 mln PLN i ma zostać zrealizowany do końca 2025 roku. Poza maszynami obejmuje także szkolenie personelu, naziemne wyposażenie obsługowe oraz usługę wsparcia logistycznego.

Zgodnie z informacjami, które upubliczniono podczas XXXI MSPO w Kielcach, maszyny otrzymają numery taktyczne 3401 oraz 3402. Oba egzemplarze trafią do 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. Pierwszy z nich ma zostać dostarczony na początku przyszłego roku, szkolenie polskiego personelu (trwające około ośmiu tygodni) jeszcze się nie rozpoczęło.

Para samolotów Saab 340 z radarami Erieye ma pozwolić na budowę krajowych kompetencji w zakresie realizacji zadań wczesnego ostrzegania i dowodzenia. Ze względu na wiek maszyn ich bezpieczna eksploatacja będzie trwała około dziesięciu lat. Ten okres ma zostać wykorzystany na zamówienie fabrycznie nowych samolotów tej klasy – wśród głównych kierunków zainteresowania Ministerstwa Obrony Narodowej wymienia się m.in. korporację Northrop Grumman oraz samoloty E-2D Hawkeye.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc