Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Prezentacja niemieckiego Kodiaka w bliskiej do docelowej konfiguracji

Rheinmetall zaprezentował Bundeswehrze czołg saperski Kodiak w konfiguracji zbliżonej do tej, w jakiej wóz miałby trafić do służby w niemieckich jednostkach inżynieryjnych. Fot. Rheinmetall.

16 grudnia, podczas Dnia Przemysłu, jaki zorganizowano w Pionierschule (Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych) w Ingolstadt, niemiecka grupa przemysłowa Rheinmetall AG zaprezentowała czołg saperski Kodiak w konfiguracji zbliżonej do tej, jaka ma trafić do wyposażenia Bundeswehry.

Firma nie podała, jakie ma być finalnie wyposażenie i konfiguracja pojazdu w wersji dla Bundeswehry, bowiem jest to wciąż przedmiotem negocjacji między producentem a przyszłym odbiorcą w ramach umowy z maja br. (https://zbiam.pl/czolgi-saperskie-kodiak-dla-bundeswehry/). Tym niemniej, producent deklaruje, że docelowa konfiguracja będzie zbliżona do zaprezentowanej. Możliwe więc, że negocjacje dotyczą już tylko mniej istotnych szczegółów. Przykładowo, ramię koparki każdego z 44 zamówionych Kodiaków można wyposażyć w łyżkę, lecz np. chwytaków czy innych wymiennych narzędzi może Bundeswehra zamówić mniej, niż po jednej do każdego pojazdu.

Pionierpanzer 3 Kodiak to wóz inżynieryjny skonstruowany na początku obecnego stulecia na bazie czołgu podstawowego Leopard 2. Odbiorcami seryjnych pojazdów były początkowo: Szwajcaria, Szwecja, Królestwo Niderlandów i Singapur). Bundeswehra będzie jednak największym użytkownikiem, ponieważ wszyscy dotychczasowi użytkownicy odebrali 42 pojazdy. Dzięki układom jezdnemu i napędowemu identycznym z Leopardem 2, Kodiak może bez przeszkód współpracować z czołgami podstawowymi. Ułatwia to również stosunkowo silne opancerzenie. Podstawowym wyposażeniem roboczym pojazdu jest koparka z trzyczęściowym ramieniem, zamontowana centralnie w przedniej części pojazdu. Jej ramię koparki, poza wykonywaniem robót ziemnych, może również służyć do podnoszenia i przenoszenia ładunków ‒ łyżkę można bowiem zastąpić w tym celu innym narzędziem, np. chwytakiem. Ponadto Kodiak wyposażony jest w lemiesz o regulowanym kącie cięcia i pochylenia, w miejsce którego można zamocować trał przeciwminowy. Pojazd wyposażony został również w system wyciągarek z dwoma bębnami, które mogą pracować niezależnie. Zastosowanie lekkich lecz wytrzymałych lin umożliwia ich wymianę nawet jednemu żołnierzowi. Pracę trzyosobowej załogi ułatwia system kamer, służący do obserwacji otoczenia wozu, w szczególności zaś pola roboczego (zwłaszcza kamery zainstalowane na wysięgniku koparki i na lemieszu). Pojazd wyposażony jest w pomocniczy agregat prądotwórczy. Do samoobrony może służyć zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia, np. Rheinmetall Natter.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc