Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Prezentacja AW101 w Warszawie

3 marca na lotnisku Bemowo w Warszawie koncern Leonardo zaprezentował przedstawicielom władz, a także dziennikarzom wielozadaniowy śmigłowiec transportowy AW101 Merlin – konstrukcję, która ma być oferowana w obecnie prowadzonych postępowaniach przetargowych.

Maszyna przybyła do Polski z Włoch – jest to egzemplarz poszukiwawczo-ratowniczy HH-101A Caesar, który na co dzień jest eksploatowany przez Siły Powietrzne Włoch. Zaproszeni goście mieli przyjemność zapoznać się z wnętrzem maszyny, a także obejrzeć pokaz dynamiczny w powietrzu. Co ważne, prezentowany egzemplarz stanowi jeden z najbardziej zaawansowanych Merlinów na świecie. Jego rolą jest działanie na rzecz sił specjalnych oraz ratownictwo bojowe, a więc stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie 7. Eskadry Działań Specjalnych, dla której planowany jest zakup ośmiu wyspecjalizowanych wiropłatów tej klasy.

Dodatkowo AW101 Merlin dysponuje także odmianami dedykowanymi dla Marynarki Wojennej, a więc wielozadaniowej zdolnej do zwalczania okrętów podwodnych i ratownictwa morskiego SAR. W postępowaniu na osiem maszyn, najprawdopodobniej, też możemy spodziewać się udziału tej konstrukcji.

Przypomnijmy, opracowany we współpracy brytyjsko-włoskiej, śmigłowiec AW101 jest obecnie eksploatowany przez siły zbrojne następujących państw świata – Wielkiej Brytanii, Danii, Portugalii, Włoch, Algierii, Kanady, Japonii, Nigerii, Norwegii, Arabii Saudyjskiej oraz Turkmenistanu. W jego budowie uczestniczą także zakłady WSK PZL Świdnik, należące do koncernu Leonardo.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc