Zaloguj

Premiera chińskiego przemysłu obronnego na MSPO

Tegoroczny Salon przejdzie do historii, dzięki targowemu debiutowi połączonej wystawy firm zbrojeniowych z Chińskiej Republiki Ludowej. Pod wspólnym szyldem Aerospace Long March International Trade Co. Ltd można na chińskim stoisku zobaczyć szereg różnych systemów uzbrojenia – przeciwpancernego, przeciwlotniczego, precyzyjnego do bezzałogowców, artylerii polowej.

Część w pełnowymiarowych makietach! Dość powiedzieć, że pod względem rozmachu wystawienniczego kieleckie stoisko chińskie dosłownie przyćmiewa to, co chińska zbrojeniówka prezentowała na Eurosatory 2018! Teraz zwróćmy uwagę na dosłownie parę akcentów. Pierwszym godnym uwagi jest pełnowymiarowa makieta pocisku, wyrzutni (pojemnika transportowo-startowego) i modułu celowniczo-startowego przenośnego ppk TS-01 (Poly Technologies). Po raz pierwszy TS-01 pokazano na wystawie Airshow China w Zhuhai w 2014 r. TS-01 to najprawdopodobniej wynik chińskiego programu konstrukcji przenośnego ppk dla piechoty z układem samonaprowadzania na wykryty cel w trybie „odpal i zapomnij”. W ramach chińskiego odpowiednika ppk Spike SR czy FGM-148 Javelin, obok TS-01, w Chinach powstał też HJ-12/Red Arrow 12 (NORINCO). Była też m.in. lekka bomba kierowana do BSP, czyli 50-kg FT-9 (CALT), której naprowadzanie łączy nawigację satelitarną z inercjalną, przybliżona już na łamach „Wojska i Techniki” (Chińskie bezzałogowce CH-4 w Iraku, WiT 4/2015)

Nie zabrakło też modelu kosmicznej rakiety nośnej Long March 3B/Chang Zheng 3B (CALT – China Academy of Launch Vehicle Technology) o masie startowej ponad 425 t.

Można powiedzieć, że dobór eksponatów – przypadkowy lub nie – wpasowuje się w potrzeby modernizacyjne SZ RP. Choć tak silna chińska obecność na MSPO to także dowód na pozycję kieleckiego Salonu w regionie.

(AMM) Foto: Adam M. Maciejewski
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc