Zaloguj

Prace nad integracją Exocetów z H225M Caracal w Brazylii

19 sierpnia Ministerstwo Obrony Brazylii poinformowało o rozpoczęciu kolejnej fazy prac certyfikacji wielozadaniowych śmigłowców H225M Caracal z kierowanymi pociskami przeciwokrętowymi MBDA AM39 Exocet, realizowanymi na zlecenie Marynarki Wojennej tego kraju.

Kolejny etap rozpoczął się w końcu lipca i jest realizowany siłami pracowników firmy Helibras (licencyjny producent H225M na rynku lokalnym) oraz personelu Departamentu Technologii i Lotnictwa Ministerstwa Obrony. Według planów cały proces ma zakończyć się jeszcze w bieżącym roku, co umożliwi rozpoczęcie dostaw nowej wersji H225M w 2018 roku – spośród 50 Caracali zamówionych przez Brazylijczyków, w wersji przeznaczonej do przenoszenia i wykorzystania pocisków przeciwokrętowych AM39 Exocet dostarczonych zostanie osiem sztuk.

Brazylia była pierwszym eksportowym klientem na śmigłowce Airbus H225M Caracal. Dzięki liczbie zamówionych egzemplarzy udało się wynegocjować m.in. umieszczenie linii montażu ostatecznego w zakładach Helibras na terenie kraju. W kolejnych latach śmigłowiec został zamówiony przez Indonezję, Kazachstan, Kuwejt, Malezję, Meksyk, Tajlandię, a także Singapur. Obecnie konstrukcja uczestniczy także w dwóch postępowaniach przetargowych w Polsce, na osiem maszyn dla 7. Eskadry Działań Specjalnych oraz cztery (z opcją na cztery) dla Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

(ŁP) Foto: Helibras
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc