reklama Helikon-Tex

Pożar na chińskim okręcie desantowym

11 kwietnia media społecznościowe obiegły zdjęcia i nagrania ukazujące pożar na pokładzie prototypowego wielozadaniowego okrętu desantowego Typu 075 budowanego w Szanghaju dla sił morskich Chińskiej Republiki Ludowej.


Pożar wybuchł najprawdopodobniej w rejonie rufowego wewnątrzkadłubowego doku dla środków amfibijnych, dym (poprzez sekcje komunikacyjne) rozprzestrzenił się na inne części kadłuba. Według komunikatu, wystosowanego przez media lokalne, pożar został ugaszony po około 30 minutach, nikt z obecnych na pokładzie, a także z zespołów przeciwpożarowych nie ucierpiał. Wstępne (nieoficjalne) analizy wskazują, że wypadek może spowodować opóźnienia w programie budowy o około 30 do 60 dni.

Wielozadaniowe okręty desantowe Typu 075 są budowane w stoczni Hudong–Zhonghua Shipbuilding w Szanghaju. Prototypowa jednostka została zwodowana 25 września 2019 roku, obecnie w stoczni przygotowywana jest procedura wodowania drugiego okrętu, a trzeci znajduje się w budowie. Obecnie brak szczegółów dotyczących ich konstrukcji, według szacunków mają kadłuby o długości 237 metrów i wyporność dochodzącą do 40000 ton. Przerzut sił desantowych ma odbywać się przy pomocy śmigłowców (grupa lotnicza ma składać się z około 30 maszyn różnych typów) oraz środków amfibijnych transportowanych wewnątrz kadłuba.

(ŁP) Foto: Internet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullmagnifiercrossmenulisthighlightindent-increasesort-amount-asc