Zaloguj

Powstanie pierwsza rosyjska jednostka bezzałogowych wozów bojowych

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej utworzą pierwszą jednostkę wyposażoną w bezzałgowe wozy bojowe Uran-9. Fot. MO Federacji Rosyjskiej.

9 kwietnia Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zapowiedziało utworzenie pierwszej jednostki bojowej, wyposażonej w uzbrojone pojazdy bezzałogowe. Wcześniej zostaną opracowane scenariusze zastosowania taktycznego jednostki, a podczas prac uwzględnione zostaną dotychczas zebrane doświadczenia, także z udziału w konflikcie w Syrii.


Nową jednostkę będzie tworzyć pięć systemów robotycznych, a w skład każdego z nich wejdą cztery bezzałogowe pojazdy bojowe Uran-9. Jednostka powstanie na bazie jednego z ośrodków badawczych Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Zostanie tam przeszkolony personel właściwej jednostki bojowej, a z czasem dla kolejnych oddziałów wyposażonych w bezzałogowe pojazdy lądowe.
Uran-9 to ciężki bezzałogowy pojazd lądowy, opracowany przez 766. Wydział Produkcji i Wyposażenia Technologicznego (766. UPTK). Od stycznia 2019 r. znajduje się formalnie w uzbrojeniu SZ FR. Jest to lekko opancerzony wóz gąsienicowy o masie 10÷12 ton i stosunkowo silnym uzbrojeniu. W wieży zamontowano 30 mm armatę automatyczną 2A72 (zapas amunicji 200 nabojów) i sprzężony z nią 7,62 mm km PKTM (z 1000 nabojów), zaś na zewnątrz wieży zamontowano cztery wyrzutnie ppk 9M120 Ataka i 12 rakietowych miotaczy ognia Szmiel-M. Wóz może stanowić wsparcie zarówno dla lekkiej piechoty, jak i formacji zmechanizowanych (choć z pewnymi ograniczeniami ‒ prędkość maksymalna Urana-9 ma wynosić 35 km/h, choć wg niektórych źródeł może być wyższa). Kompletny zestaw bojowy składa się ze: stanowiska dowodzenia na podwoziu samochodu ciężarowego, czterech bezzałogowych pojazdów bojowych i pojazdu wsparcia technicznego. Zasięg sterowania pojazdem bezzałogowym, wg różnych źródeł, wynosić ma od pięciu do maksymalnie kilkunastu km.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 comments on “Powstanie pierwsza rosyjska jednostka bezzałogowych wozów bojowych”

  1. Dbajmy o rozwój własnych systemów obronnych bo jak widać nawet Rosja mocno stawia na własne niezależne systemy bezzałogowe a rewolucja na polu walki powoli staje się faktem

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc