Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Powrót ciężkiej artylerii przeciwlotniczej?

US Air Force planują opracować i przetestować działo zdolne do zwalczania pocisków manewrujących. Rys. AFRL

1 maja w amerykańskich mediach pojawiła się informacja o wniosku budżetowym Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Ameryki na rok podatkowy 2023, zawierającym m.in. środki na opracowanie i przetestowanie działa samobieżnego zdolnego do zwalczania pocisków manewrujących.

Nowe działo – choć mobilne – miałoby służyć głównie do ochrony obiektów (jak lotniska i powiązana z nimi infrastruktura), szczególnie poza granicami Stanów Zjednoczonych. We wniosku budżetowym na rok podatkowy 2023 US Air Force wnioskują o niemal 89,1 mln USD na budowę i testy działa określanego mianem lądowego systemu uzbrojenia z hiperszybkimi pociskami (Hypervelocity Ground Weapon System, HGWS). Pomimo dość wysokich oczekiwań odnośnie osiągów, działo takie miałoby być na tyle lekkie i niewielkie, by mogło być transportowane w ładowni samolotu rodziny C-130.

Nowe działo miałoby być zintegrowane z istniejącym systemem zarządzania polem walki. Niektóre fragmenty wniosku budżetowego zdają się sugerować, że część elementów takiego działa jest już gotowych bądź znajdują się w budowie, bowiem „przetestowanie jego skuteczności przeciwko nadlatującym pociskom manewrującym w ramach eksperymentu z rzeczywistym pociskiem są częścią celów projektu HGWS na rok podatkowy 2023”. Nie wiadomo nic na temat specyfikacji technicznej systemu, oprócz tego, że przypuszczalnie wykorzystana zostanie amunicja opracowana w ramach programu działa elektromagnetycznego dla US Navy, lub przynajmniej związane z tym programem doświadczenia. Niektórzy zachodni komentatorzy sugerują jednak, że HGWS ma być koncepcyjnie bliski propozycji Laboratorium Badawczego Sił Powietrznych (Air Force Research Laboratory, AFRL), określanej mianem wielodomenowego działa artyleryjskiego (Multi-Domain Artillery Cannon, MDAC). Mogłoby to więc być działo samobieżne na podwoziu kołowym w układzie 6×6, z autonomiczną wieżą w układzie nieco przypominającym szwedzką armatohaubicę samobieżną Archer.  Wiadomo, że działo to miałoby się odznaczać bardzo wysoką prędkością wylotową pocisku i dużą szybkostrzelnością, co mogłoby pasować do tak specyficznej „armaty przeciwlotniczej”, jak HGWS.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc