Dr Grzegorz Śliżewski, historyk związany z Fundacją Historyczną Lotnictwa Polskiego pasjonujący się tematem Bitwy o Anglię przyznaje, że na informację o 302 Poznańskim Dywizjonie Myśliwskim, przeciętni Polacy reagują zwykle tak samo: „Dywizjon 302? To musi być pomyłka. Opisana przez Arkadego Fiedlera jednostka, która walczyła nad Londynem podczas Bitwy o Anglię, to przecież Dywizjon 303”.
– Trudno jednak mówić o pomyłce, biorąc pod uwagę fakt, że Dywizjon 302 przez prawie pięć lat bronił angielskiej ziemi i atakował wojska nieprzyjaciela we Francji, Belgii, Holandii i w Niemczech – zaznacza dr Śliżewski.
Akcję pod hasłem „Bohaterowie Dywizjonu 302” rozpoczęła razem z Fundacją Historyczną Lotnictwa Polskiego legendarna polska marka zegarmistrzowska „Błonie”. Ponieważ jednostka ta pozostaje „w cieniu” najbardziej znanego polskiego Dywizjonu 303, narodził się pomysł, aby odszukać żyjących lotników Dywizjonu 302 oraz ich rodzin i przyjaciół. W planach jest także zgromadzenie istniejących pamiątek i wspomnień związanych z pilotami, a nawet utworzenie galerii zdjęć dostępnej dla pasjonatów lotnictwa.
– Chcemy dotrzeć do jak największej grupy osób, które znały pilotów Dywizjonu 302, a także zorganizować spotkanie upamiętniające zasłużonych bohaterów Bitwy o Anglię. Naszym marzeniem jest poznać któregoś z bohaterów tego dywizjonu i podarować mu zegarek, który stworzyliśmy zainspirowani historią walecznego Dywizjonu 302 – mówią Michał Dunin i Maciej Maślak, właściciele marki Błonie. Symbolika „zapisana” w detalach zegarka Błonie WX302 przenosi nas w czasy ciężkich zmagań i walk Polaków nad Anglią. Na kopercie zegarka wpisana została m.in. ilość zestrzeleń dokonanych przez pilotów 302, wahnik ma kształt sylwetki samolotu spitfire, a na koronce widnieje sylwetka kruka z odznaki Dywizjonu 302. Dla pasjonatów lotnictwa, pilotów i miłośników historii jest on wspaniałą sentymentalną podróżą do czasów bohaterów, o których nie powinniśmy nigdy zapomnieć.
Zasłużeni bohaterowie
Wśród pilotów pierwszej polskiej jednostki w Wielkiej Brytanii znajdowali się lotnicy, którzy w czasie wojny uzyskali tytuł asa, czyli pogromcy co najmniej pięciu samolotów przeciwnika: Stanisław Brzeski, Bolesław Gładych, Czesław Główczyński, Eugeniusz Horbaczewski, Wacław Król, Mieczysław Mümler, Grzegorz Sołogub, Kazimierz Sporny, Stefan Witorzeńć. Przez kilka dni był też do jednostki przydzielony Stanisław Skalski, najskuteczniejszy polski pilot myśliwski lat II wojny światowej.
W tradycji wojskowej zasługi mierzy się często liczbą zestrzeleń wroga. Podczas II wojny światowej 302 Dywizjon zgłosił 50 ½ zestrzeleń samolotów, 31 prawdopodobnych i kolejnych 16 uszkodzonych. Sukcesy te zostały okupione śmiercią 27 pilotów, a kolejnych siedmiu znalazło się w niemieckiej niewoli.
Każda jednostka myśliwska otrzymywała dwuliterowy kod, który dla identyfikacji umieszczano na obu burtach samolotu (pojedyncze maszyny miały dodatkową, indywidualną literę) – polski oddział uzyskał WX.
Powstanie Dywizjonu
302 Dywizjon Myśliwski był pierwszą polską jednostką myśliwską powstałą w Wielkiej Brytanii. Decyzja o jego utworzeniu zapadła 6. lipca 1940 roku. Jednostka wyposażona była w 16 samolotów Hawker Hurricane Mk. I, a na jej czele stanął ppłk Mieczysław Mümler, były dowódca najskuteczniejszego we wrześniu 1939 r. Poznańskiego Dywizjonu Myśliwskiego (31 oficjalnych zwycięstw), a także uczestnik walk w maju i czerwcu 1940 r., który na swoim koncie miał już trzy zestrzelenia indywidualne i dwa zespołowe. Niewiele ustępowali mu ppor. Czesław Główczyński (trzy zwycięstwa indywidualne i jedno zespołowe), kpr. Eugeniusz Nowakiewicz (trzy zwycięstwa indywidualne i dwa zespołowe we Francji), czy kpt. Franciszek Jastrzębski i ppor. Stefan Wapniarek (po trzy zwycięstwa we wrześniu 1939 r.). Do organizacji i formowania 302 Dywizjonu wyznaczono stację RAF Leconfield i za datę jego powstania przyjmuje się 13 lipca 1940 roku. Dywizjon został rozwiązany osiemnastego grudnia 1946 r. w Wielkiej Brytanii.
Kontakt do biura akcji „Bohaterowie Dywizjonu 302”
Ktokolwiek może pomóc w odszukaniu żyjących lotników oraz ich rodzin i przyjaciół w Polsce lub za granicą, proszony jest o przekazanie informacji. Celem akcji jest upamiętnienie zasłużonych bohaterów Dywizjonu 302.
Weronika Lenartowicz
weronika@moondog-pr.com
t.: + 48 696 272 488
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu