Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Postępy programu UH-60V Black Hawk

22 kwietnia koncern Northrop Grumman poinformował, że pakiet modernizacyjny zestawu awioniki pokładowej przygotowany dla wielozadaniowych śmigłowców transportowych UH-60V Black Hawk przeszedł z wynikiem pozytywnym proces testów i ewaluacji ze strony zamawiającego.


Powyższa informacja oznacza, że program modernizacji śmigłowców UH-60L Black Hawk do standardu UH-60V. Według planów US Army planuje zmodernizować około 700 wiropłatów powyższej wersji. Głównym celem projektu jest dostosowanie wyposażenia kabiny pilotów do standardu wersji UH-60M Black Hawk, co pozwoli na ograniczenie programów szkolenia załóg do jednego wspólnego. W jego ramach kabina została zbudowana w ramach koncepcji “szklany kokpit”, a system awioniki pokładowej skonfigurowano według standardu otwartej architektury pozwalającej na późniejsze modyfikacje zgodne z potrzebami użytkownika. Poza tym nowe wyposażenie pozwoli na operowanie w przestrzeni powietrznej kontrolowanej przez cywilne służby. Dodatkowo wiropłaty przechodzące proces modernizacji przechodzą przeglądy struktury, które mają umożliwić wydłużenie resursu technicznego o dziesięć lat.

Program UH-60V Black Hawk jest realizowany przez koncern Northrop Grumman od 2014 roku. Pierwszy lot prototypu odbył się w styczniu 2017 roku, a zakończenie powyższych testów miało miejsce we wrześniu zeszłego roku (wówczas żadna ze stron nie informowała o tym wydarzeniu oczekując na pełną analizę zebranych danych). W ramach prób, które realizowano w ośrodku Redstone w stanie Alabama w okresie wrzesień 2018 – marzec 2019, wykorzystano trzy egzemplarze przedseryjne. Próby objęły 187 godzin testów naziemnych oraz 85 godzin lotów - w tym czasie wykonano 42 loty, spośród których 38 zakończyło się pełnym sukcesem. W przypadku pozostałych czterech niepowodzenia objęły błąd załogi w realizacji zadania oraz usterki techniczne.

(ŁP) Foto: US Army
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc