Zaloguj

Postępy programu NASAMS w Australii

Kongsberg poinformował o zakończeniu prób dwóch stanowisk dowodzenia NASAMS dla armii australijskiej. Fot. Kongsberg

7 września norweska firma Kongsberg Defence poinformowała, że w Australii zakończono proces prób fabrycznych dwóch pierwszych stanowisk dowodzenia przeznaczonych do systemów obrony przeciwlotniczej NASAMS, które są kupowane na potrzeby wojsk lądowych tego kraju w ramach programu LAND 19 Phase 7B.

Kongsberg Defence realizuje projekt budowy i dostaw zestawów NASAMS wraz z australijskim oddziałem korporacji Raytheon. Pierwsze dwa stanowiska dowodzenia mają być intensywnie wykorzystywane w czasie procesu budowy oraz integracji wersji systemu przeznaczonego dla australijskich sił zbrojnych – zgodnie z zapisami umowy, całość ma zostać umieszczona na pojazdach kołowych. Co ważne, w budowie na szeroką skalę są wykorzystywane komponenty produkcji lokalnej.

W ramach prób fabrycznych, które trwały cztery tygodnie, wykonano ponad 2000 testów urządzeń i komponentów zainstalowanych na stanowisku dowodzenia. Całość ma pozwolić na zapoczątkowanie odbiorów sprzętu przez zamawiającego. Według harmonogramu, siły zbrojne Australii mają wdrożyć system NASAMS do służby w 2023 roku. Sprzęt trafi do 16. Pułku Artylerii, obecnie eksploatującego zestawy Saab RBS-70.

Australia jest jednym z dwóch klientów na system NASAMS w regionie. Dwie baterie zostały dostarczone do Indonezji i wdrożone do eksploatacji w 2020 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc