Zaloguj

Postępy programu FFG(X)

10 stycznia, w czasie konferencji SNA 2018 w Waszyngtonie, stocznie oraz Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformowały o postępach programu wyboru dostawcy oraz budowy fregat rakietowych nowego pokolenia, które kryją się pod kryptonimem FFG(X).

Według planów US Navy ma otrzymać 20 jednostek nowego typu, których jednostkowa cena ma wynosić około 950 mln dolarów. Wszystkie mają zostać zbudowane przez jedną stocznię, co oznacza trudną rywalizację oferentów – jego wybór i podpisanie kontraktu w 2020 roku. W marcu bieżącego roku zakłada się wybór od trzech do sześciu oferentów, którzy otrzymają zlecenia na prace studyjno-projektowe. Do zapytania o informację, według nieoficjalnych danych, zgłosiło się ośmiu oferentów – wśród nich były to podmioty amerykańskie oraz europejskie.

Co ciekawe, pierwsze analizy wskazują, że US Navy rozszerzy zakładane możliwości okrętów. Liczba pionowych stanowisk startowych dla pocisków kierowanych ma wynosić 32 (czyli cztery ośmiokomorowe moduły Mk.41), a liczba pocisków przeciwokrętowych ma wzrosnąć do szesnastu sztuk.

W czasie konferencji zaprezentowano także wstępne koncepcje okrętów, w tym rozbudowane wersje wielozadaniowych okrętów klasy LCS, w tym Freedom. Cały czas wskazuje się, że „czarnym koniem” FFG(X) może być Huntington Ingalls Industries ze zmilitaryzowaną wersją kutra typu Legend.

(ŁP) Foto: Lockheed Martin
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc