Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Postępy programu F-16V Fighting Falcon na Tajwanie

Program modernizacji F-16A/B Fighting Falcon do standardu V przebiega na Tajwanie z około rocznym opóźnieniem. Fot. Chiang Kuan-Iun

7 grudnia media tajwańskie poinformowały o postępach gruntownej modernizacji floty około 140 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16A/B Fighting Falcon do standardu F-16V, który jest jednym z kluczowych projektów unowocześnienia potencjału obronnego wyspy.

Dotychczas Siły Powietrzne tego kraju odebrały osiemnaście egzemplarzy. Cały projekt jest opóźniony o około rok w stosunku do zakładanego harmonogramu, co jest wynikiem m.in. globalnej sytuacji epidemiologicznej. Obecnie rząd zakłada, że ostatni z F-16V zostanie dostarczony w 2023 roku – rocznie prace mają przechodzić po około 33 egzemplarze. Zakończenie procesu modernizacji umożliwi wzrost potencjału operacyjnego, który zostanie rozbudowany po rozpoczęciu dostaw fabrycznie nowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70, które zostały zamówione w Stanach Zjednoczonych w liczbie 66 egzemplarzy w bieżącym roku. Ich dostawy mają zostać zrealizowane do końca 2026 roku.

Program modernizacji floty F-16A/B Fighting Falcon jest realizowany przez zakłady AIDC z pomocą specjalistów korporacji Lockheed Martin. W ramach modernizacji samoloty otrzymują nowoczesne wyposażenie pokładowe, obejmujące stację radiolokacyjną Northrop Grumman AN/APG-83, a także zasobnik WRE Raytheon AN/ALQ-184.

Tajwan jest jednym z kilku państw świata, które zdecydowały się na modernizację floty F-16 Fighting Falcon do standardu F-16V. W latach 1997-2001 Stany Zjednoczone dostarczyły do Tajwanu 150 egzemplarzy F-16A/B Fighting Falcon Block 20, które do dnia dzisiejszego stanowić główny oręż lotnictwa w ewentualnym starciu z Chinami (część z nich stacjonuje w Stanach Zjednoczonych w ośrodku szkolenia pilotów). Są one intensywnie eksploatowane, 17 listopada bieżącego roku utracono F-16A Block 20 – los pilota (pomimo prowadzonych poszukiwań) nadal nie jest znany. Powyższa katastrofa spowodowała, że władze podjęły decyzję o uziemieniu całej floty do czasu wyjaśnienia przyczyn incydentu. Pierwszy seryjny F-16V został przekazany do jednostki operacyjnej w październiku 2018 roku.

Uzupełnieniem floty F-16 Fighting Falcon są także Dassault Mirage 2000-5EI, Northrop F-5E/F Tiger II (zostaną zastąpione przez F-16C/D Fighting Falcon Block 70) oraz AIDC F-CK-1.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc