Zaloguj

Postępy programu budowy fregat typu 31 dla Royal Navy

Wizja artystyczna stoczni w Rosyth po zakończeniu budowy hali montażowej. Fot. Babcock International

11 grudnia Royal Navy poinformowała o postępach prac przy budowie hali montażowej w stoczni Babcock International w Rosyth, która ma umożliwić jednoczesną produkcję dwóch, niemal 140-metrowych fregat typu 31. Pięć takich okrętów zamówiło brytyjskie Ministerstwo Obrony dla Królewskiej Marynarki Wojennej.


Budowa nowego obiektu kosztowała Babcock International 31,5 mln GBP. Prace związane z jego powstaniem rozpoczęły się w kwietniu bieżącego roku, a obecnie trwa proces montażu komponentów konstrukcyjnych. Mierząca 147 m hala ma być gotowa w 2021 r., kiedy ma rozpocząć się proces montażu prototypowej jednostki. Wyposażenie budynku będzie obejmować nowe linie spawalnicze i produkcyjne, które mają przyspieszyć budowę. Pierwsza fregat ma być zwodowana w 2023 i wcielona do służby w 2027 r.
Przygotowanie infrastruktury stoczniowej to nie jedyny postęp programu fregat typu 31. 3 sierpnia zakończono przegląd projektu wstępnego, co jednocześnie pozwoliło na uruchomienie procesu budowy i zakupów komponentów. Dotychczas Babcock International, jako lider konsorcjum Babcock Team 31 (składającego się także z Thales UK, BMT, Odense Maritime Technology), które realizuje kontrakt na fregaty typu 31, złożył zamówienia na silniki wysokoprężne (każdy okręt otrzyma cztery jednostki napędowe MTU 20V8000 M71 o mocy ponad 8000 kW każdy), przekładnie (Renk), generatory (cztery MTU 12V2000 M41B o mocy 900 kW każdy), linie wałów wraz ze śrubami (MAN Energy Solutions), układy nawigacji (Thales), systemy kierowania walką TACTICOS (Thales), a także uzbrojenie artyleryjskie: 57 mm armaty BAE Systems Bofors Mk 3 z amunicją programowalną 3P (jedna na okręt) i 40 mm Mk 4 (po dwie). Jednostki typu 31 będą wypierały około 5700 ton przy wymiarach 138,7×19,8×4,8 m.Budowa pięciu fregat tej serii to jeden z priorytetowych programu londyńskiego Ministerstwa Obrony. Zostało to potwierdzone 19 listopada, kiedy premier Boris Johnson ogłosił wzrost wydatków na cele obronne.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Postępy programu budowy fregat typu 31 dla Royal Navy”

  1. To ma być tania fregata, nic tańszego niż 127mm armata okrętowa, nic taniej nie wyciągnie z kłopotów Royal Marines na brzegu, a te 57mm to na ścigacz, albo korwetę się nadaje, fakt od 76 mm tańsza i efektywniejsza.

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc