Zaloguj

Postępy programu belgijsko-holenderskich okrętów przeciwminowych

30 czerwca Ministerstwo Obrony Belgii poinformowało o postępach programu budowy dwunastu okrętów przeciwminowych nowej generacji, które będą budowane na zamówienie sił morskich Belgii oraz Holandii. 

Ponad rok od podpisania umowy z konsorcjum składającym się z Naval Group oraz ECA Group zamawiający zatwierdził studium systemu przeciwminowego nowych okrętów. Powyższa decyzja zapadła 23 maja i otwiera drogę do kolejnych etapów prac projektowych, które mają zakończyć się w 2022 roku i otworzyć drogę do rozpoczęcia dostaw systemu w 2024 roku. Ewaluacji obejmowały systemy przeznaczone do wykrywania i zwalczania obiektów niebezpiecznych, planowane zabezpieczenia cybernetyczne na pokładzie, podsystem łączności, postępy w opracowaniu pojazdów autonomicznych. 

Według planów dwanaście okrętów (po sześć dla obu marynarek) będą stanowić platformy dla różnorodnych systemów przeciwminowych, które będą zakupione wraz z jednostkami. Łącznie dostawy obejmą sto elementów wyposażenia dodatkowego – nawodne pojazdy autonomiczne Inspector 125, podwodne AUV A18M, holowane stacje hydrolokacyjne T18 oraz zdalnie sterowany system MIDS – te ostatnie mają służyć do identyfikacji i neutralizacji obiektów niebezpiecznych. Ich uzupełnieniem będą bezzałogowe aparaty latające pionowego startu i lądowania, które będą mogły bazować na jednostkach. 

Nowe jednostki przeciwminowe zastąpią obecnie eksploatowane niszczyciele min typu Tripartite, które wprowadzono do służby w latach 1986-91. W przeciwieństwie do starych ich następcy będą charakteryzować się wypornością dochodzącą do około 2800 ton. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Ministerstwo Obrony Belgii
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc