Zaloguj

Postępy prób A400M Atlas

19 sierpnia program średniego samolotu transportowego Airbus A400M Atlas odnotował dwa ważne wydarzenia związane z realizacją prób rozszerzających możliwości operacyjne konstrukcji. 

Pierwszym z zadań jest certyfikacja samolotu pozwalająca na przerzut kołowych transporterów opancerzonych Boxer przez Luftwaffe. Ze względu na ograniczenie nośności rampy ładunkowej do 32 ton wymagane jest odłączenie od transportera modułu misyjnego. Po zakończeniu prób dwa transportery Boxer będą mogły być transportowane przez trzy A400M Atlas (w dwóch podwozia bazowe, a w trzecim moduły). Pierwsze próby wykazały, że część mocowań nie może być zainstalowana według przygotowanych instrukcji, gdyż kolidują z innymi zabezpieczeniami. Dodatkowo ponowny montaż modułu na KTO Boxer wymaga przygotowanej wcześniej infrastruktury obejmującej m.in. dźwig pozwalający na podniesienie modułu. 

Tego samego dnia francuska DGA poinformowała o pierwszej operacji uzupełniania paliwa z wykorzystaniem samolotu A400M Atlas i wielozadaniowego śmigłowca transportowego H225M Caracal. Loty testowe wykonano w ostatnich dniach lipca, a brak problemów ma umożliwić zakończenie prac certyfikacyjnych w 2021 roku. Obecnie uzupełnienie paliwa śmigłowców w powietrzu mogą realizować dwa wielozadaniowe samoloty Lockheed Martin KC-130J Super Hercules zamówione przez Francje w ostatnich latach. 

(Łukasz Pacholski) Foto: DGA
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc