Zaloguj

Postępy okrętów typu Freedom

6 lutego koncern Lockheed Martin oraz US Navy poinformowali o nowych wydarzeniach związanych z wielozadaniowymi okrętami wojennymi typu Freedom, które są budowane dla Stanów Zjednoczonych.

Pierwszą, ważną, wiadomością jest dostarczenie przez Lockheed Martin kolejnego okrętu serii – USS St. Louis (LCS 19). Jest to dziesiąty przedstawiciel typu – został zamówiony przez Departament Obrony w grudniu 2010 roku, uroczyste położenie stępki odbyło się 17 maja 2017 roku, a wodowanie 15 grudnia 2018 roku. Decyzja o przejęciu jednostki zapadła po zakończeniu prób morskich, które zgodnie z „tradycją” są prowadzone na wodach Jeziora Michigan – wszystkie okręty typu Freedom budowane są w stoczni Fincantieri Marinette Marine.

Tego samego dnia US Navy poinformowała, że bazę Mayport w stanie Floryda (będąca portem macierzystym dla wszystkich jednostek typu Freedom) opuścił USS Little Rock (LCS 9). Jednostka rozpoczęła pierwszy rejs operacyjny, w czasie którego będzie operować na wodach Ameryki Środkowej oraz Południowej. Co ciekawe, jednocześnie będą tam dwa okręty typu Freedom – cały czas operuje tam także bliźniaczy USS Detroit, który 4 lutego zawinął do Mayport na wymianę załogi. Podobnie jak bliźniak, na pokładzie znalazł się komponent lotniczy składający się z MH-60S Seahawk oraz MQ-8B Fire Scout. Dodatkowo zaokrętowano zespół US Coast Guard.

Rejs operacyjny USS Detroit, który trwa od listopada 2019 roku, notuje pozytywne oceny dowódcy 4. Floty US Navy, odpowiedzialnej za wody oblewające Amerykę Południową oraz Środkową. Obok zadań antynarkotykowych USS Detroit uczestniczył także w operacjach związanych z wymuszeniem swobody żeglugi na wodach w rejonie Wenezueli.

(ŁP) Foto: Lockheed Martin
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc