Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Postępy eksportowych programów koncernu Navantia

28 marca koncern Navantia zwodował trzecią korwetę budowaną na zamówienie Królestwa Arabii Saudyjskiej. Fot. Navantia

28 marca hiszpańska grupa stoczniowa Navantia poinformowała o dwóch wydarzeniach dotyczących realizacji programów eksportowych: budowy okrętów przeznaczonych dla Arabii Saudyjskiej i Australii.


W stoczni w Kadyksie odbyła się uroczystość wodowania wielozadaniowej korwety Hail (832). Jest to trzecia jednostka typu Al Jubail (zmodyfikowany typ Avante 2200) zamówiona przez Królestwo Arabii Saudyjskiej w kwietniu 2018 roku. Zgodnie z zapisami kontraktu cała seria ma trafić do służby do końca 2024 roku. Dodatkowo Navantia będzie realizować usługę wsparcia logistycznego przez pięć lat od momentu dostawy prototypowej jednostki. Najprawdopodobniej cała seria korwet trafi do baz nad Morzem Czerwonym, gdzie będą stanowić uzupełnienie dla fregat typu Al Madinah i Al Riyadh.

Korwety typu Al Jubail wypierają ponad 2500 ton przy 104 m długości i 14 m szerokości. Napęd dwoma silnikami wysokoprężnymi MTU ma umożliwić osiągnięcie prędkości maksymalnej około 25 węzłów, a załoga składa się z 92 osób. Okręty otrzymają uzbrojenie składające się z ośmiu przeciwokrętowych pocisków kierowanych Boeing RGM-84 Harpoon, wyrzutni pionowej pocisków przeciwlotniczych Raytheon RIM-162 ESSM, 76 mm armaty automatycznej Leonardo Oto Melara Super Rapid, 35 mm artyleryjskiego zestawu obrony bezpośredniej Rheinmetall Oerlikon Millennium, dwóch trójrurowych wyrzutni torped kalibru 324 mm, dwóch wyrzutni celów pozornych oraz hangaru i lądowiska do wielozadaniowego śmigłowca pokładowego Lockheed Martin MH-60R Seahawk.

Tego samego dnia Navantia poinformowała, że do portu w Ferrolu powrócił z prób stoczniowych okręt zaopatrzeniowy Stalwart (A 304)– jest to druga i jednocześnie ostatnia jednostka tego typu zamówiona na potrzeby Marynarki Wojennej Australii. Prototypowy Supply (A 195) zostanie formalnie wcielony do służby 10 kwietnia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Postępy eksportowych programów koncernu Navantia”

  1. płakać mi się chce jak widzę jak są marnowane tradycje polskiej mw a pis to w funduszów na mw to najchetniej by budował chrzcielnice i krucyfiksy bo jak kosciół zwalcza covid to też nas obroni

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc