Zaloguj

Postępy budowy polskich G550

Jak donoszą źródła amerykańskie, opierające się m.in. na bazie FAA, oba polskie samoloty dyspozycyjne Gulfstream rozpoczęły kolejny etap prac. Pomiędzy 11 i 18 stycznia maszyny opuściły zakłady montażu w Savannah i zostały przebazowane do Appleton.

W tamtejszych zakładach firmy Gulfstream Aerospace mają przejść proces zabudowy wnętrza, zgodnie z kontraktem zawartym w listopadzie zeszłego roku z Inspektoratem Uzbrojenia. Najprawdopodobniej w Appleton zostanie zrealizowana pełna realizacja prac, obejmująca także naniesienie zakontraktowanego malowania zewnętrznego.

Zgodnie z zawartym kontraktem, para samolotów dyspozycyjnych Gulfstream G550 ma zostać dostarczona Polsce do 15 sierpnia bieżącego roku. Tak szybki, jak na standardy, czas dostawy jest możliwy poprzez model biznesowy amerykańskiego producenta – linia montażowa jest zajęta cały czas dzięki produkcji spekulacyjnej zakładającej poszukiwanie klientów na samoloty znajdujące się w budowie. Przykładem tego jest choćby pierwszy polski G550, który ma numer seryjny 5547 – według danych amerykańskich został on oblatany 5 października 2016 roku, a więc długo przed podpisaniem kontraktu z Polską.

Obok pary G550 Inspektorat Uzbrojenia zakupi dla rządowej floty samolotów VIP jeszcze trzy maszyny kategorii średniej. W tym postępowaniu, które znajduje się na tzw. ostatniej prostej, rywalizują dwaj oferenci – co ciekawe, obydwaj oferują samoloty rodziny Boeing 737 Next Generation.

reklama MBDA

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc