4 grudnia na stronach Sejmu upubliczniono interpelację poselską w sprawie procedur związanych z zakupem na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej partii kierowanych pocisków przeciwpancernych FGM-148 Javelin.
Autorami dokumentu, który wpłynął do Sejmu 30 listopada, są Paweł Poncyljusz, Bartłomiej Sienkiewicz, Tomasz Siemoniak, Joanna Kluzik-Rostkowska, Marta Wcisło (wszyscy Koalicja Obywatelska). W swojej interpelacji wskazują na fakt, że w Polsce wdrożono do produkcji pociski rodziny Spike, a także funkcjonuje rozbudowana baza dydaktyczna związana ze szkoleniem personelu, nie mówiąc już o dużej liczbie żołnierzy przeszkolonych do wykorzystywania zestawów. To zaś rodzi pytania związane z zakupem pocisków FGM-148 Javelin, które publikujemy poniżej.
W jakim terminie i trybie odbyły się formalne testy ppk JAVELIN na terenie Polski, wskutek których podjęto decyzję o zakupie ww. sprzętu? Kto wchodził w skład tej komisji, z jakich instytucji MON? Jakie był program badań?
W przypadku zakupu sprzętu od polskich producentów wojsko organizuje wieloletni „tor przeszkód” szeregu badań i testów zanim podejmie decyzję o zakupie uzbrojenia. Czy taki tryb został zastosowany również w przypadku ppk JAVELIN? Jeśli nie, to dlaczego?
Czy instytucjom MON znane są krytyczne uwagi dotyczące użytkowania ppk JAVELIN na Ukrainie, szczególnie dotyczące problemów z silnikiem i seekerem, co skutkuje tendencją „gubienia” poprawnie „zalockowanego” celu.
Czy MON przed podpisaniem umowy poprosił dostawcę ppk JAVELIN o odniesienie się do uwag użytkowników, które pojawiały się w mediach branżowych tak międzynarodowych, jak i polskich? Jakie były odpowiedzi na to ze strony dostawcy?
Dlaczego zdecydowano o rezygnacji z jakiegokolwiek programu polonizacji sprzętu, tym bardziej, że na terenie zakładów MESKO od wielu lat istnieją zdolności produkcyjne do podobnego typu uzbrojenia w postaci ppk SPIKE? Czy MON kiedykolwiek zgłosił dostawcy oczekiwanie transferu technologii czy podpisania umowy licencyjnej biorąc pod uwagę, że tego typu sprzęt powinien być dostarczony do SZ RP w tysiącach sztuk na przestrzeni kilku lat?
Na podstawie jakich analiz MON zdecydował o prowadzeniu negocjacji jedynie z jednym dostawcą i to poza PMT, w którym istnieje program Pustelnik, który dotyczy takiego typu uzbrojenia. Czy MON przeprowadził testy oferty innych dostawców i jakie wnioski z tego wynikały?
Przypomnijmy, Ministerstwo Obrony Narodowej, poprzez procedurę FMS, zamówiło 60 wyrzutni wraz z 180 pociskami FGM-148F Javelin. Sam zakup dokonano na podstawie decyzji Z-2/DPZ Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 lipca 2019 roku, a także przy zastosowaniu procedury wynikającej z decyzji Nr 141/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 lipca 2017 roku.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Javeliny kosztują m.w. 180 tys. USD za sztukę. Produkowane przez to nasze polskie Mesko (tak w m.w. 67 procentach!) pociski SPIKE LR (ZNACZNIE LEPSZE niż te US Javelin'y!!!!), kosztują tak m.w. 130 tys. USD za sztukę. Pociski SPIKE SR, całkowicie porównywalne do US Javelin, kosztują m.w. 75 tys. USD za sztukę. Bardzo mi ten cały zakup US Javelin'ów fatalne tutaj śmierdzi!!!!.......
Akurat to był zbędny zakup, kasa mogła przyśpieszyć rozwój ppk Pirat no i ppk Moskit - w tym wypadku potrzebna decyzja albo pożądne finansowanie i za parę lat Spike jest zbędny, albo dajemy sobie spokój.