Zaloguj

Posłowie pytają o polski eksport uzbrojenia

W ostatnich latach, według Ministerstwa Spraw Zagranicznych, eksport polskiego uzbrojenia wynosi około 433 mln EUR rocznie. Wśród produktów są m.in. wielozadaniowe śmigłowce S-70i Black Hawk. Fot. Lockheed Martin

5 lipca na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono interpelację poselską w sprawie eksportu polskiego uzbrojenia. Jej autorami są posłowie Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej (Zofia Czernow, Joanna Frydrych, Mirosława Nykiel).

Jak można zauważyć po “wakacyjnej” serii interpelacji powyższej grupy posłów skierowanej do Ministerstwa Obrony Narodowej, podstawą jest wystąpienie Antoniego Macierewicza z maja 2016 roku (kiedy był ministrem obrony). W powyższym dokumencie czytamy: minister obrony narodowej pan Antoni Macierewicz podczas 18. posiedzenia Sejmu w dniu 11 maja 2016 r. w ramach „Raportu o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO–PSL (2007–2015)” stwierdził m.in. że:

„Dopuszczono do załamania się polskiego eksportu wyrobów zbrojeniowych, podczas gdy w strategii rządowej przewidzieliście państwo, że średnioroczny wynik eksportu polskiego uzbrojenia to będzie 2 mld zł. W istocie osiągacie średnią 160 mln zł, czyli ponad dwudziestokrotnie mniejszą. Osiągaliście ponaddwudziestokrotnie mniejsze zdolności eksportowe, niż sami założyliście. Co było główną przyczyną tych patologii? Trochę już o tym mówiłem, ale trzeba postawić w tej sprawie tę waszą ulubioną kropkę nad i. (Wesołość na sali, oklaski)

(Głos z sali: Brawo!)

Główną przyczynę patologii stanowiło powstanie i niezakłócone w okresie sprawowania władzy przez koalicję PO–PSL funkcjonowanie sieci powiązań korupcyjnych łączących polityków z częścią kierownictwa resortu i dowództwa Sił Zbrojnych oraz z niektórymi przedsiębiorcami i lobbystami firm zagranicznych, często działającymi pod wpływem służb obcych, służb specjalnych. Sieć ta sięgała również kluczowych urzędników państwowych i zarządów firm zbrojeniowych.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Nie mówię o panu, panie pośle Grupiński, naprawdę nie mówię, więc niech się pan nie denerwuje. (Wesołość na sali, oklaski)

(Poseł Rafał Grupiński: Pan się powinien leczyć.)

(Głos z sali: Spokojnie.)”.

W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Jaka była wielkość eksportu polskiego przemysłu zbrojeniowego w latach 2016–2020 (ogółem i w rozliczeniu na poszczególne lata), w tym PGZ?

2. Jakie nowe produkty w latach 2016–2020 stały się produktami eksportowymi PGZ?

3. Ile zawiadomień o powiązaniach korupcyjnych kierownictwa MON i SZ RP z przedsiębiorstwami i lobbystami firm zagranicznych dotyczących lat 2008–2015 zostało skierowanych do prokuratury, ile postępowań zostało wszczętych, a ile z nich zakończyło się wyrokami?

Według corocznych raportów Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zgodnych z normami międzynarodowymi, wartość eksportu uzbrojenia i sprzętu wojskowego w latach 2016-2019, kształtuje się na poziomie około 433 mln EUR rocznie. Wśród najważniejszych elementów są m.in. wielozadaniowe śmigłowce S-70i Black Hawk, które są produkowane przez należące do korporacji Lockheed Martin Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu. Spore sukcesy odnoszą także Grupa WB, Zakłady Mechaniczne Tarnów czy Zakłady Chemiczne Nitro-Chem S.A.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc