Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

Posłowie opozycji pytają co dalej z programem Kryl

Do MON trafiła poselska interpelacja dotycząca programu Kryl. Fot. Łukasz Pacholski

12 sierpnia na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono poselską interpelację dotyczącą realizacji programu 155 mm dywizjonowego modułu ogniowego Kryl, którego celem była budowa samobieżnych armatohaubic na podwoziu kołowym.


Autorami interpelacji są członkowie Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej (Joanna Frydrych, Zofia Czernow, Mirosława Nykiel), a sam dokument został przesłany do Ministerstwa Obrony Narodowej 4 sierpnia. Czytamy w niej, zgodnie z posiadanymi informacjami projekt 155 mm dywizjonowego modułu ogniowego (DMO) samobieżnych haubic na podwoziu kołowym Kryl jest realizowany z siedmioletnim opóźnieniem. Początkowo planowano zakończenie prac w 2015 r. Jak wynika z dostępnych informacji, dotychczas nie zakończono realizacji tego projektu, w tym nie przeprowadzono badań wstępnych i kwalifikacyjnych prototypu tej haubicy. Nie opracowano również zautomatyzowanego systemu dowodzenia i kierowania ogniem tego modułu. Planowano, że zostanie opracowany do 2017 roku.

W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy jest planowana realizacja programu 155 mm dywizjonowego modułu ogniowego (DMO) samobieżnych haubic na podwoziu kołowym Kryl w ramach PMT?
2. Kiedy jest planowane zakończenie prac w ramach projektu 155 mm dywizjonowego modułu ogniowego (DMO) samobieżnych haubic na podwoziu kołowym Kryl realizowanego w ramach prac współfinansowanych przez NCBiR? Pytanie to jest bardzo zasadne, gdyż:
a) ze środków na ten program została zakupiona licencja dotycząca produkcji części artyleryjskiej w Polsce,
b) prototyp tego produktu ujrzał światło dzienne już prawie dziesięć lat temu,
c) był prezentowany podczas targów MSPO w Kielcach,
d) prototyp haubicy wykonany w spółce HSW SA był poddany pierwszym badaniom, łącznie z wykonaniem strzelań na poligonie.
3. Jakie środki finansowe zostały dotychczas wykorzystane w projekcie 155 mm dywizjonowego modułu ogniowego (DMO) samobieżnych haubic na podwoziu kołowym Kryl, w tym środki z NCBiR?
4. Jakie są przyczyny prawie sześcioletniego opóźnienia realizacji programu?
5. Czy naliczane są kary umowne za nieterminową realizację programu?
6. Czy zakup armatohaubic K9 wpłynie na zakres i terminy realizacji programu, w tym ich zakup dla SZ RP?

Jest to kolejna interpelacja dotycząca systemu Kryl, która trafiła do MON. W sierpniu ubiegło roku wiceminister Wojciech Skurkiewicz odpowiedział, że projekt pod nazwą „Dywizjonowy moduł ogniowy 155 mm armatohaubic samobieżnych” jest w całości realizowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które już przekazało 100% środków finansowych przeznaczonych na wykonanie umowy. Dotychczas wykonawca rozliczył się z wykonania dwóch etapów przedmiotowego projektu, na kwotę ok. 6,7 mln zł. Zgodnie z realizowaną umową, zakończenie prac powinno nastąpić w bieżącym kwartale.

Z kolei w czerwcu bieżącego roku pojawiły się informacje, że projekt badawczo-rozwojowy Kryl zakończył się wynikiem negatywnym (wyrób nigdy nie osiągnął gotowości do poddania go badanim kwalifikacyjnym) co skutkowało aktualizacją planów i podjęciem decyzji o zamówieniu kolejnej partii Krabów. Być może wpływ na to miał fakt zmiany założeń taktyczno-technicznych dotyczących artylerii kalibru 155 mm w Wojsku Polskim.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

10 comments on “Posłowie opozycji pytają co dalej z programem Kryl”

  1. Te nasze Kryle, no to POWINNY BYĆ wyprodukowane, i to w DUŻYCH, chociaż JEDNOCZEŚNIE, to i w REALISTYCZNYCH liczbach, jak na przykład 300 ich sztuk, dla Wojska Polskiego. Powinny one być bardzo TANIE, czyli: absolutnie powinna być zachowana ich stosunkowo mała masa, i te ich stosunkowo MAŁE wymiary. Czyli: to terenowe, niewielkie podwozie Jelcza 6x6, no TO absolutnie wystarczy!!!! JEDYNA ich modyfikacja, w stosunku do tych obecnych prototypów, to powinna być taka, żeby był tam zainstalowany (dla ochrony własnej!!), km, 7,62 mm, na dachu tej opancerzonej "szoferki", oraz, taki "ćwierć-automat", do ewentualnego wspomagania ładowania amunicji. JEDYNE, co jest tutaj WAŻNE, to jest TO, aby te KRYLE, to były TANIE!!!! I to jest PRAWDA, albowiem jedna lufa Kryla, to kosztuje TYLKO 1/3 lufy Kraba, albo jeszcze trochę mniej, odnośnie tych przyszłych K9 / K9PL, tego naszego już przez Kaczorka "namaszczonego" "Księcia" Błaszczaka!!!!....... Albowiem, JEDYNIE TUTAJ TO, co jest naprawdę WAŻNE, to jest TO, że te lufy ELBIT'u / SOLTAM'u, kal. 155/52, no to BARDZO precyzyjnie namierzą, trafią, oraz unicestwią każdy WROGI cel, z tej maksymalnej odległości 41 kilometrów!!!!......

  2. Gdyby nie ten Kaczor , jak powiadasz, to dzisiaj zamiast wojska mielibyśmy co najwyżej drużyny harcerskie...zacznij trochę myśleć znaFco.

  3. Kryl to powinien być Archer ze Szwecji. Polski przemysł nie ma kompetencji by zaprojektować haubice kołowe czy gąsienicowe bez pomocy zagranicznego partnera. Szwedzki Archer jest najlepszym obecnie systemem na świecie, i w tym kierunku powinniśmy iść.

  4. "Albertus": ---- Zapominasz ty tutaj o tym pierwotnym, oraz o tym PODSTAWOWYM i NAJWAŻNIEJSZYM założeniu Kryla : ma to być szybko "transportowalna" artyleria kołowa, czyli: SZYBKO i na duże odległości, i oczywiście BEZ zaangażowania do tego celu ciężkich, oraz przy tym to i dość powolnych transporterów pojazdów gąsienicowych, bardzo potrzebnych wtedy gdzie indziej. Podwozie terenowe Jelcza 6x6 te wymagania absolutnie spełnia. Armata 155/52 ELBIT'u to RÓWNIEŻ oraz ABSOLUTNIE spełnia wymagania precyzyjnego i celnego rażenia wroga, i anihilowania go z maksymalnego dystansu 41 km. Jest jeszcze jeden warunek: KRYL ma być TANI w produkcji, oraz prosty i niezawodny w obsłudze, tak, aby polska zbrojeniówka mogła go produkować w DUŻYCH ILOŚCIACH, ponieważ właśnie tego typu DUŻE ILOŚCI takiej samobieżnej artylerii są potrzebne Wojsku Polskiemu!!!! Prototypy Krylów (na podwoziach Jelcza 6x6), to sprawdziły się ŚWIETNIE w tych dotychczasowych testach polowych. Polski przemysł ma absolutnie możliwość produkować tego typu samobieżne armatohaubice, jak Kryl, według tego opisu tutaj powyżej.... Ten szwedzki Archer, to jest to świetna, BARDZO zaawansowana, oraz BARDZO skomplikowana konstrukcja, oraz, tu zgadzam się z tobą, obecnie jest to chyba najlepsza na świecie w tej swojej, bardzo specyficznej klasie, porównywalna JEDYNIE z tą nową izraelską SIGMĄ 10x10 ELBIT'u. (Obecnie: 155/52, a już za jakiś czas: 155/60.).... Problem w tym, iż dzięki tym swoim technicznym rozwiązaniom, to jest to również konstrukcja BARDZO DROGA. Ten szwedzki Archer to kosztuje za sztukę m.w. tyle samo, co ten nasz gąsienicowy Krab. Zaś ten nasz obecny (6x6) Kryl, no to kosztuje 1/3 !!!! No i właśnie dzięki tej swojej bardzo wysokiej cenie, no to szwedzki Archer NIE spełnia tych warunków, które powinien spełniać Kryl.......

  5. "Kordianku": ---- rzeczywiście, jedynie "drużyny harcerskie"???? Przypomnij sobie, że te 48 F-16, block 52+, JEDYNE te nasze obecne latające maszyny COŚ/COKOLWIEK (!!!!) warte, no to MY mamy dzięki rządowi PO/PSL. Zaś Antoś, ten psychopatyczny agent WPŁYWU FSB & GRU, no to TOTALNIE "utlukł" te NASZE 50 / 70 NOWOCZESNYCH wiropłatów, i w TEJ dziedzinie, no to my NIE mamy obecnie NIC!!!! A te zakupy dzisiaj, OBECNIE, no to SĄ one NIE DZIĘKI "Kaczorkowi", a JEDYNIE z tych Twoich, oraz z tych moich pieniędzy podatkowych!!!! Gdzie MY zadłużamy się na CAŁE przyszłe dziesięciolecia, oraz, i nasze dzieci, i nasze wnuki.... Zacznij trochę myśleć, ZnaFco.... A te OBECNE, TOTALNIE HISTERYCZNE, oraz TOTALNIE CHAOTYCZNE, oraz WYJĄTKOWO GIGANTYCZNE (w Korei Południowej, no a zaraz potem, to i w USA!!!!) zakupy, przeprowadzane przez tego TOTALNIE, oraz KOMPLETNIE N_I_C (!!!!) NIE wiedzącego o wojskowości, tego NIEZBYT błyskotliwego "harcerzyka" Błaszczaka, no to JEDYNIE doprowadzą to absolutnego, oraz raz na zawsze, zarżnięcia NASZEJ własnej zbrojeniówki!!!! Produkcja K9 spowoduje KONIEC naszych lepszych (!!!!) od nich Krabów, a kupno koreańskich BWP spowoduje śmierć naszych (lepszych!!!) Borsuków. Kupno K2 spowoduje śmierć programu Wilk, a żadnych "K2PL", no to NIGDY NIE będzie, jedynie całkowicie standardowe K2, za jakiś czas to może z jakimś dodatkowym pancerzem, i z minimalną ilością, tej WTEDY mniej ważnej, polskiej elektroniki i optyki. Bo ta GŁÓWNA, i ta JEDYNIE naprawdę WAŻNA, no to pozostanie koreańska.... Czyli, staniemy się, znaFco, JEDYNIE masowym producentem ABSOLUTNIE standardowych koreańskich produktów zbrojeniowych, a ta cała nasza własna myśl techniczna, oraz te nasze produkty tego naszego własnego intelektu technologicznego, znaFco, no to WTEDY umrą one po prostu, powolną, bardzo bolesną, oraz totalnie CICHĄ śmiercią.......

  6. "Albertusie": ---- Zapominasz ty tutaj o tym pierwotnym, oraz o tym PODSTAWOWYM i NAJWAŻNIEJSZYM założeniu Kryla : ma to być szybko "transportowalna" artyleria kołowa, czyli: SZYBKO i na duże odległości, i oczywiście BEZ zaangażowania do tego celu ciężkich, oraz przy tym to i dość powolnych transporterów pojazdów gąsienicowych, bardzo potrzebnych wtedy gdzie indziej. Podwozie terenowe Jelcza 6x6 te wymagania absolutnie, i świetnie, spełnia. Armata 155/52 ELBIT'u to RÓWNIEŻ oraz ABSOLUTNIE spełnia wymagania precyzyjnego i celnego rażenia wroga, i anihilowania go z maksymalnego dystansu 41 km. Jest jeszcze jeden warunek: KRYL ma być TANI w produkcji, oraz prosty i niezawodny w obsłudze, tak, aby polska zbrojeniówka mogła go produkować w DUŻYCH ILOŚCIACH, ponieważ właśnie tego typu DUŻE ILOŚCI takiej samobieżnej artylerii są potrzebne Wojsku Polskiemu!!!! Prototypy Krylów (na podwoziach Jelcza 6x6), to sprawdziły się ŚWIETNIE w tych dotychczasowych testach polowych. Polski przemysł ma absolutnie możliwość produkować tego typu samobieżne armatohaubice, jak Kryl, według tego opisu tutaj powyżej.... Ten szwedzki Archer, to jest to świetna, BARDZO zaawansowana, oraz BARDZO skomplikowana konstrukcja, oraz, tu zgadzam się z tobą, obecnie jest to chyba najlepsza na świecie w tej swojej, bardzo specyficznej klasie, porównywalna JEDYNIE z tą nową izraelską SIGMĄ 10x10 ELBIT'u. (Obecnie: 155/52, a już za jakiś czas: 155/60.).... Problem w tym, iż dzięki tym swoim technicznym rozwiązaniom, to jest to również konstrukcja BARDZO DROGA. Ten szwedzki Archer to kosztuje za sztukę m.w. tyle samo, co ten nasz gąsienicowy Krab. Zaś ten nasz obecny (6x6) Kryl, no to kosztuje 1/3 !!!! No i właśnie dzięki tej swojej bardzo wysokiej cenie, no to szwedzki Archer NIE spełnia tych warunków, które powinien spełniać Kryl.......

  7. Kordianku": ---- rzeczywiście, jedynie "drużyny harcerskie"???? Przypomnij sobie, że te 48 F-16, block 52+, JEDYNE te nasze obecne latające maszyny COŚ/COKOLWIEK (!!!!) warte, no to MY mamy dzięki rządowi PO/PSL. Zaś Antoś, ten psychopatyczny agent WPŁYWU FSB & GRU, no to TOTALNIE "utlukł" te NASZE 50 / 70 NOWOCZESNYCH wiropłatów, i w TEJ dziedzinie, no to my NIE mamy obecnie NIC!!!! A te zakupy dzisiaj, OBECNIE, no to SĄ one NIE DZIĘKI "Kaczorkowi", a JEDYNIE z tych Twoich, oraz z tych moich pieniędzy podatkowych!!!! Gdzie MY zadłużamy się na CAŁE przyszłe dziesięciolecia, oraz, i nasze dzieci, i nasze wnuki.... Zacznij trochę myśleć, ZnaFco.... A te OBECNE, TOTALNIE HISTERYCZNE, oraz TOTALNIE CHAOTYCZNE, oraz WYJĄTKOWO GIGANTYCZNE (w Korei Południowej, no a zaraz potem, to i w USA!!!!) zakupy, przeprowadzane przez tego TOTALNIE, oraz KOMPLETNIE N_I_C (!!!!) NIE wiedzącego o wojskowości, tego NIEZBYT błyskotliwego "harcerzyka" Błaszczaka, no to JEDYNIE doprowadzą to absolutnego, oraz raz na zawsze, zarżnięcia NASZEJ własnej zbrojeniówki!!!! Produkcja K9 spowoduje KONIEC naszych lepszych (!!!!) od nich Krabów, a kupno koreańskich BWP spowoduje śmierć naszych (lepszych!!!) Borsuków. Kupno K2 spowoduje śmierć programu Wilk, a żadnych "K2PL", no to NIGDY NIE będzie, jedynie całkowicie standardowe K2, za jakiś czas to może z jakimś dodatkowym pancerzem, i z minimalną ilością, tej WTEDY mniej ważnej, polskiej elektroniki. Bo ta GŁÓWNA, i ta JEDYNIE naprawdę WAŻNA, no to pozostanie koreańska.... Czyli, staniemy się, znaFco, JEDYNIE masowym producentem ABSOLUTNIE standardowych koreańskich produktów zbrojeniowych, a ta cała nasza własna myśl techniczna, oraz te nasze produkty tego naszego własnego intelektu technologicznego, znaFco, no to WTEDY umrą one po prostu, powolną, bardzo bolesną, oraz totalnie CICHĄ śmiercią.......

  8. "Albertusie": ---- Zapominasz ty tutaj o tym pierwotnym, oraz o tym PODSTAWOWYM i NAJWAŻNIEJSZYM założeniu Kryla : ma to być szybko "transportowalna" artyleria kołowa, czyli: SZYBKO i na duże odległości, i oczywiście BEZ zaangażowania do tego celu ciężkich, oraz przy tym to i dość powolnych transporterów pojazdów gąsienicowych, bardzo potrzebnych wtedy gdzie indziej. Podwozie terenowe Jelcza 6x6 te wymagania absolutnie spełnia. Armata 155/52 ELBIT'u to RÓWNIEŻ oraz ABSOLUTNIE spełnia wymagania precyzyjnego i celnego rażenia wroga, i anihilowania go z maksymalnego dystansu 41 km. Jest jeszcze jeden warunek: KRYL ma być TANI w produkcji, oraz prosty i niezawodny w obsłudze, tak, aby polska zbrojeniówka mogła go produkować w DUŻYCH ILOŚCIACH, ponieważ właśnie tego typu DUŻE ILOŚCI takiej samobieżnej artylerii są potrzebne Wojsku Polskiemu!!!! Prototypy Krylów (na podwoziach Jelcza 6x6), to sprawdziły się ŚWIETNIE w tych dotychczasowych testach polowych. Polski przemysł ma absolutnie możliwość produkować tego typu samobieżne armatohaubice, jak Kryl, według tego opisu tutaj powyżej.... Ten szwedzki Archer, to jest to świetna, BARDZO zaawansowana, oraz BARDZO skomplikowana konstrukcja, oraz, tu zgadzam się z tobą, obecnie jest to chyba najlepsza na świecie w tej swojej, bardzo specyficznej klasie, porównywalna JEDYNIE z tą nową izraelską SIGMĄ 10x10 ELBIT'u. (Obecnie: 155/52, a już za jakiś czas: 155/60.).... Problem w tym, iż dzięki tym swoim technicznym rozwiązaniom, to jest to również konstrukcja BARDZO DROGA. Ten szwedzki Archer to kosztuje za sztukę m.w. tyle samo, co ten nasz gąsienicowy Krab. Zaś ten nasz obecny (6x6) Kryl, no to kosztuje 1/3 !!!! No i właśnie dzięki tej swojej bardzo wysokiej cenie, no to szwedzki Archer NIE spełnia tych warunków, które powinien spełniać Kryl.......

  9. "Albertusie": ---- Zapominasz ty tutaj o tym pierwotnym, oraz o tym PODSTAWOWYM i NAJWAŻNIEJSZYM założeniu Kryla : ma to być szybko "transportowalna" artyleria kołowa, czyli: SZYBKO i na duże odległości, i oczywiście BEZ zaangażowania do tego celu ciężkich, oraz przy tym to i dość powolnych transporterów pojazdów gąsienicowych, bardzo potrzebnych wtedy gdzie indziej. Podwozie terenowe Jelcza 6x6 te wymagania absolutnie świetnie spełnia. Armata 155/52 ELBIT'u to RÓWNIEŻ oraz ABSOLUTNIE spełnia wymagania precyzyjnego i celnego rażenia wroga, i anihilowania go z maksymalnego dystansu 41 km. Jest jeszcze jeden warunek: KRYL ma być TANI w produkcji, oraz prosty i niezawodny w obsłudze, tak, aby polska zbrojeniówka mogła go produkować w DUŻYCH ILOŚCIACH, ponieważ właśnie tego typu DUŻE ILOŚCI takiej samobieżnej artylerii są potrzebne Wojsku Polskiemu!!!! Prototypy Krylów (na podwoziach Jelcza 6x6), to sprawdziły się ŚWIETNIE w tych dotychczasowych testach polowych. Polski przemysł ma absolutnie możliwość produkować tego typu samobieżne armatohaubice, jak Kryl, według tego opisu tutaj powyżej.... Ten szwedzki Archer, to jest to świetna, BARDZO zaawansowana, oraz BARDZO skomplikowana konstrukcja, oraz, tu zgadzam się z tobą, obecnie jest to chyba najlepsza na świecie w tej swojej, bardzo specyficznej klasie, porównywalna JEDYNIE z tą nową izraelską SIGMĄ 10x10 ELBIT'u. (Obecnie: 155/52, a już za jakiś czas: 155/60.).... Problem w tym, iż dzięki tym swoim technicznym rozwiązaniom, to jest to również konstrukcja BARDZO DROGA. Ten szwedzki Archer to kosztuje za sztukę m.w. tyle samo, co ten nasz gąsienicowy Krab. Zaś ten nasz obecny (6x6) Kryl, no to kosztuje 1/3 !!!! No i właśnie dzięki tej swojej bardzo wysokiej cenie, no to szwedzki Archer NIE spełnia tych warunków, które powinien spełniać Kryl.......

  10. "Kordianku": ---- rzeczywiście, jedynie "drużyny harcerskie"???? Przypomnij sobie, że te 48 F-16, block 52+, JEDYNE te nasze obecne latające maszyny COŚ/COKOLWIEK (!!!!) warte, no to MY mamy dzięki rządowi PO/PSL. Zaś Antoś M., ten psychopatyczny agent WPŁYWU FSB & GRU, no to TOTALNIE "utlukł" te NASZE 50 / 70 NOWOCZESNYCH wiropłatów, i w TEJ dziedzinie, no to my NIE mamy obecnie NIC!!!! A te zakupy dzisiaj, OBECNIE, no to SĄ one NIE DZIĘKI "Kaczorkowi", a JEDYNIE z tych Twoich, oraz z tych moich pieniędzy podatkowych!!!! Gdzie MY zadłużamy się na CAŁE przyszłe dziesięciolecia, oraz, i nasze dzieci, i nasze wnuki.... Zacznij trochę myśleć, ZnaFco.... A te OBECNE, TOTALNIE HISTERYCZNE, oraz TOTALNIE CHAOTYCZNE, oraz WYJĄTKOWO GIGANTYCZNE (w Korei Południowej, no a zaraz potem, to i w USA!!!!) zakupy, przeprowadzane przez tego TOTALNIE, oraz KOMPLETNIE N_I_C (!!!!) NIE wiedzącego o wojskowości, tego NIEZBYT błyskotliwego "harcerzyka" Błaszczaka, no to JEDYNIE doprowadzą to absolutnego, oraz raz na zawsze, zarżnięcia NASZEJ własnej zbrojeniówki!!!! Produkcja K9 spowoduje KONIEC naszych lepszych (!!!!) od nich Krabów, a kupno koreańskich BWP spowoduje śmierć naszych (lepszych!!!) Borsuków. Kupno K2 spowoduje śmierć programu Wilk, a żadnych "K2PL", no to NIGDY NIE będzie, jedynie całkowicie standardowe K2, za jakiś czas to może z jakimś dodatkowym pancerzem, i z minimalną ilością, tej WTEDY mniej ważnej, polskiej elektroniki i optyki. Bo ta GŁÓWNA, i ta JEDYNIE naprawdę WAŻNA, no to pozostanie koreańska.... Czyli, staniemy się, znaFco, JEDYNIE masowym producentem ABSOLUTNIE standardowych koreańskich produktów zbrojeniowych, a ta cała nasza własna myśl techniczna, oraz te nasze produkty tego naszego własnego intelektu technologicznego, znaFco, no to WTEDY umrą one po prostu, powolną, bardzo bolesną, oraz totalnie CICHĄ śmiercią.......

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc