Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Poseł Paweł Bejda pyta o zakupy śmigłowców dla Wojska Polskiego

Poseł Paweł Bejda skierował do MON interpelację dotyczącą planowanych zakupów śmigłowców, w tym wyjaśnienia kwestii programu Kruk, który dotyczy zakupu następców Mi-24D/W. Fot. Łukasz Pacholski

25 maja na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano interpelację autorstwa Pawła Bejdy (Klub Parlamentarny Koalicja Polska) dotyczącą problematyki zakupu śmigłowców na potrzeby Wojska Polskiego.


W powyższym dokumencie, którego adresatem jest Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, czytamy - w 2016 r. rząd Prawa i Sprawiedliwości zrezygnował z zakupu śmigłowców wielozadaniowych od koncernu Airbus, pozbawiając nasz kraj takich korzyści, jak chociażby 13,5 mld zł inwestycji offsetowych w polskie zakłady zbrojeniowe, a także 6000 nowych miejsc pracy, głównie w Łodzi i w Radomiu. Z tego kontraktu zostały tylko kary 80 mln zł, które polski podatnik musi zapłacić za zerwanie umowy z Airbusem.

Po 7 latach rządzenia PiS polska armia nadal nie posiada oczekiwanych śmigłowców, ale mamy za to kolejne pańskie wypowiedzi, że pracuje pan nad tymi tematami i prowadzi rozmowy. Do tego dochodzi chaos decyzyjny, jaki wprowadził pan w resorcie obrony narodowej i w polskim przemyśle zbrojeniowym. Najpierw bowiem dał Pan nadzieję pracownikom Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi i pracownikom zakładów w Świdniku, że będą produkować śmigłowce uderzeniowe Kruk/AW 249 dla polskiej armii, co wynikało z listu intencyjnego PGZ i Leonardo. Niemniej jednak, już po kilkunastu miesiącach ogłosił Pan, że zadanie pozyskania śmigłowców uderzeniowych Kruk trafi do koncernów z USA. Zapewne znowu bez udziału polskich zakładów zatrudniających polskich pracowników.

Mając powyższe na uwadze, proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Proszę o podanie, na jakim etapie realizacji są wszystkie zadania dotyczące pozyskania śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP.
  2. Czy w przypadku zakupu śmigłowców uderzeniowych w USA planuje się ich remonty i serwisy w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi?
  3. Dlaczego zrezygnowano z planu produkcji śmigłowców AW 249, na czym skorzystałyby głównie Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi oraz zakłady w Świdniku?

Przypomnijmy, od 2016 roku (ówczesny) Inspektorat Uzbrojenia podpisał kontrakty na zakup dwunastu śmigłowców – ośmiu (w dwóch transzach) wielozadaniowych Lockheed Martin S-70i Black Hawk dla Jednostki Wojskowej GROM (realizatorem są należące do amerykańskiej korporacji Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu) oraz cztery Leonardo AW101 dla Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Dodatkowo prowadzone są prace nad realizacją zakupu śmigłowców bojowych Kruk, wielozadaniowych maszyn pokładowych Kondor oraz analizy dotyczące modernizacji śmigłowców W-3 Sokół.

W przypadku programu Kruk, który zakłada zakup około 32 nowych maszyn w celu zastąpienia obecnie używanych Mi-24D/W, wybór ma zostać dokonany pomiędzy podmiotami amerykańskimi – Bell oraz Boeing. Jak wskazują deklaracje przedstawicieli obu zaangażowanych firm, wybór śmigłowca będzie powiązany z zacieśnieniem współpracy przemysłowo-gospodarczej m.in. z firmami należącymi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Jak, nieoficjalnie, wskazują dostępne informacje – deklarowany poziom współpracy z podmiotami krajowymi może być jednym z kluczowych w podejmowaniu decyzji, która być może nastąpi jeszcze w bieżącym roku.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “Poseł Paweł Bejda pyta o zakupy śmigłowców dla Wojska Polskiego”

  1. Ciekawe ile łapówek musieli zwrocić opozycyjni politycy że tak ich boli wyrzucenie karakali do kosza. To był cud że PiS zdarzył zerwać ten kontrakt z Francuzami. Te zlomy stoją na francuskich lotniskach z braku części 80% nie lata.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc