Zaloguj

Poseł Michał Krawczyk pyta o zakupy śmigłowców

Poseł Michał Krawczyk skierował do MON interpelację dotyczącą problematyki zakupów śmigłowców na potrzeby wojsk specjalnych. Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

11 października na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono poselską interpelację, którą do Ministerstwa Obrony Narodowej skierował poseł Michał Krawczyk (Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska). Dotyczy ona zakupów nowych śmigłowców wielozadaniowych, które są obecnie prowadzone na potrzeby Jednostki Wojskowej GROM.

W powyższej interpelacji czytamy: 30 września na konferencji branży obronnej Defence24Day zapowiedział Pan zakup kolejnych czterech śmigłowców Black Hawk S-70i, które trafią do Wojsk Specjalnych. Jest to pierwsza decyzja nowo powołanej Rady Modernizacji Technicznej przy Ministerstwie Obrony Narodowej. Jednak związkowcy PZL-Świdnik alarmują, że jest to kolejny zakup Ministerstwa Obrony Narodowej bez przetargu i offsetu. Jak dodają: „Rząd kupuje Black Hawki w wersji cywilnej. To nie są takie same maszyny, które są używane przez armię USA, a na siłę przerabiane na potrzeby armii. Tymczasem nasz polski koncern posiada wiropłat AW139, odpowiadający wymogom polskiej armii, w ponad 70 proc. składający się z części wytwarzanych w naszym kraju, zaprojektowany przy dużym udziale konstruktorów ze Świdnika.

Jest to kolejny raz, gdy zakład PZL-Świdnik pozbawiany jest rządowego zamówienia pomimo wielokrotnie składanych w tej sprawie obietnic. Takie postępowanie polskiego rządu pogarsza i tak trudną sytuację finansową zakładu i stanowi zagrożenie dla utrzymania zatrudnienia na obecnym poziomie.

Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec działań rządu uderzających w jednego z największych pracodawców na Lubelszczyźnie, firmę z ponad 70-letnią historią.

W związku z powyższym zwracam się o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

Dlaczego nie został rozpisany przetarg na zakup śmigłowców?

Z jakiego powodu zakupione zostaną śmigłowce Black Hawk S-70i, a nie śmigłowce AW139, których dodatkowo 70% części wytwarzanych jest w Polsce?

Dlaczego Ministerstwo Obrony Narodowej nie wspiera polskich koncernów mogących wytwarzać śmigłowce odpowiadające wymogom polskiej armii?

Co zadecydowało o zakupie śmigłowców Black Hawk S-70i?

Obecnie w zespole lotniczym Jednostki Wojskowej GROM znajdują się cztery śmigłowce S-70i Black Hawk, które zostały dostarczone przez, należące do korporacji Lockheed Martin, Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu w grudniu 2019 roku. Od tego czasu są systematycznie doposażane, zgodnie z harmonogramem kontraktu. Zakup kolejnych pozwoli na zwiększenie potencjału operacyjnego, a jednocześnie odciąży 7. Eskadrę Działań Specjalnych, która została sformowana w strukturach lotnictwa wojskowego do realizacji zadań wsparcia jednostek sił specjalnych Wojska Polskiego.

Polska jest obecnie jedynym europejskim użytkownikiem wielozadaniowych śmigłowców S-70i Black Hawk. Łącznie liczba zbudowanych wiropłatów tego typu zbliża się do 100 sztuk, a wśród użytkowników można wymienić siły zbrojne państw Ameryki Południowej, Azji i właśnie Polski.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Poseł Michał Krawczyk pyta o zakupy śmigłowców”

  1. Kolejne poselskie interpelacje dla poklasku regionalnych wyborców z lubelszczyzny. Zakup AW139 to taki sam offset dla przemysłu jak zakup BH czyli żaden. Do tego Świdnik to taki sam Polski koncern jak pzl mielec czyli pracownicy polscy i na polskiej ziemi a właściciele zagraniczni 🙂 Kolejna sprawa skoro śmiano się że kupujemy BH gołego to co powiedzieć o cywilnym aw139 dla wojsk specjalnych?

  2. rząd wydał w Świdniku 1,65 mld PLN za same 4 szt. AW101 1,65 mld (w Mielcu 2,5 raza mniej). To "wasz polski koncern" Leonardo zdecydował jednak, że utrzyma za to miejsca pracy w Wielkiej Brytanii a nie Świdniku

  3. Chodzi o zwyczajną uczciwość. Kiedy nie ma jasnego przetargu to znaczy, że za wygraną stoją inne argumenty niż jakość i cena.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc