30 stycznia na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano interpelację poselską dotyczącą kwestii zakupu i wyposażenia wielozadaniowych śmigłowców Leonardo AW149, które powoli trafiają na wyposażenie Wojska Polskiego.
Autorem interpelacji jest poseł Jarosław Wałęsa (Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska). W powyższym dokumencie czytamy, pana poprzednik, Mariusz Błaszczak, ogłosił decyzję o zakupie śmigłowców wielozadaniowych AW149 dla wojsk aeromobilnych. Sprzęt wojskowy zakupiony został bez przetargu. Pod koniec ubiegłego roku, gdy pierwsze sztuki zaczęły trafiać do 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, żołnierze zaalarmowali media, że są one praktycznie pozbawione podstawowego wyposażenia.
Od tamtego momentu media informują o m.in. „bezbronnych śmigłowcach dla armii”, które w swoim wyposażeniu nie mają posiadać systemów, które są niezbędne w warunkach bojowych – systemów przeciwoblodzeniowych na łopatach wirników czy systemów DRICM. Także komfort żołnierzy, którzy służą na nowych jednostkach ma być bardzo ograniczony, ponieważ śmigłowce według doniesień żołnierzy nie posiadają klimatyzacji.
W związku z powyższym zwracam się do Pana Premiera z prośbą o odpowiedź na poniższe pytania:
Przypomnijmy, kontrakt na 32 śmigłowce AW149 został podpisany przez Agencję Uzbrojenia 1 lipca 2022 roku. W ostatnim kwartale ubiegłego roku do 25. Brygady Kawalerii Powietrznej trafiły pierwsze trzy egzemplarze. Cała umowa ma wartość 8,25 mld PLN brutto i ma zostać zrealizowana do 2029 roku. Poza śmigłowcami, które otrzymały bogate wyposażenie dodatkowe, obejmuje także pakiety logistyczny i szkoleniowy. Co podkreślał, na początku bieżącego roku, producent wiropłaty zostały skonfigurowane zgodnie z wymaganą specyfikacją – już analiza dostępnych zdjęć wskazuje, że maszyny otrzymały systemy samoobrony i ostrzegania, a także możliwość wykorzystania precyzyjnego uzbrojenia klasy powietrze-ziemia (AGM-114 Hellfire).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu