12 listopada na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono poselską interpelację dotyczącą kwestii pozyskania przez Wojsko Polskie kołowego systemu artyleryjskiego Kryl.
Autorem powyższej interpelacji, która została skierowana do Ministerstwa Obrony Narodowej 6 listopada, jest Dominik Jaśkowiec (Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska). W powyższym dokumencie czytamy, doświadczenia wojny na Ukrainie, w tym bardzo skuteczne w ocenie ekspertów użycie przez ukraińską armię kołowych systemów artylerii samobieżnej kalibru 155 mm takich jak Caesar czy też Bohdana jest doświadczeniem, które można z powodzeniem wykorzystać przy realizacji polskiego programu pozyskania armatohaubic na podwoziu kołowym „Kryl”. Wykorzystanie np. podwozia Jelcz 3-ciej generacji do stworzenia mobilnej i dysponującej dużą siłą ognia nowoczesnej platformy bojowej daje możliwość pozyskania efektywnego wsparcia ogniowego dla wojsk zmotoryzowanych, a nawet lekkiej piechoty.
W związku z powyższym zwracam się do Pana Premiera z pytaniem:
Czy planowane jest pozyskanie armatohaubic na podwoziu kołowym w ramach programu „Kryl” oraz na jakim etapie realizacji jest ów program?
Program „Dywizjonowy moduł ogniowy 155 mm armatohaubic samobieżnych”, którego owocem był Kryl, został zakończono do końca 2022 roku. Zgodnie z koncepcją kołowe systemy artyleryjskie miały stanowić drugi filar jednostek artylerii Wojska Polskiego wyposażonych w armatohaubice kalibru 155 mm. Ostatecznie, w wyniku wybuchu wojny ukraińsko-rosyjskiej, Ministerstwo Obrony Narodowej skupiło się obecnie na gąsienicowych systemach Krab oraz K9A1 Thunder.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu