Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Porozumienie o współpracy przy produkcji australijskich Boxerów dla Bundeswehry

Bundeswehra otrzyma 128 kołowych bojowych wozów piechoty Boxer HWC, wyprodukowanych w... Australii. Fot. Rheinmetall

29 sierpnia grupa przemysłowa Rheinmetall AG przekazała nowe informacje dotyczące ponad setki kołowych wozów bojowych Boxerów, jakie mają powstać w Australii na zamówienie Bundeswehry.

Program, noszący nazwę schwerer Waffenträger Infanterie (lub Heavy Weapon Carrier, pol. ciężko uzbrojony transporter), dotyczy dostawy 128 pojazdów dla Wojsk Lądowych Federalnych Sił Zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec. Oznacza to wzmocnienie australijsko-niemieckiej współpracy na skutek niecodziennego kierunku sprzedaży pojazdów (australijski Boxer CRV, na podstawie którego powstanie niemiecki Boxer HWC, jest przecież produkowany na niemieckiej licencji!). Podstawą do ich produkcji będą porozumienia z marca (list o współpracy) i z lipca (umowa). Pojazdy powstaną w zakładzie MILVEHCOE w Redbank w stanie Queensland, należącym do australijskiego oddziału Rheinmetall AG. Wartość transakcji to ponad 1 mld AUD.

W niemieckich wojskach lądowych, używających już kilkaset Boxerów w różnych wersjach, Boxery HWC będą zapewniać transport i wsparcie ogniowe pododdziałów piechoty. Będą wyposażone w wieże Lance, uzbrojone m.in. w 30 mm armatę automatyczną Rheinmetall MK30-2 ABM, taką, jak już używane przez Bundeswehrę bojowe wozy piechoty SPz Puma. Zgodnie z planem dostawy powinny rozpocząć się w 2025 r. Zamówienie pomoże utrzymać ponad 900 miejsc pracy w Rheinmetall Defence Australia, także poza MILVEHCOE, jak również w firmach współpracujących z finalnym producentem. Dotyczy to zarówno średnich, jak i małych przedsiębiorstw.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc