Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ponad 200 polskich czołgów T-72 trafiło na Ukrainę

Według nieoficjalnych informacji, Polska przekazała Ukrainie ponad 200 czołgów T-72 wraz z innymi pojazdami wojskowymi. Fot. 18. Dywizja Zmechanizowana

Polska przekazała Ukrainie ponad 200 czołgów T-72 ("wystarczającą liczbę czołgów do sformowania dwóch brygad") oraz kilkadziesiąt bojowych wozów piechoty.


Dodatkowo w przestrzeni publicznej pojawiają się także informacje o dostawach rakietowych wyrzutni artyleryjskich BM-21 Grad (najprawdopodobniej mowa o egzemplarzach, które nie poddano modernizacji do standardu WR-40 Langusta) oraz gąsienicowych haubicach 2S1 Goździk. Zgodnie z deklaracją Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego z 25 kwietnia, dostawy na Ukrainę objęły czołgi, a dotychczasowa wartość polskiej pomocy wojskowej wynosiła już (23 kwietnia) około 7 mld PLN.

Poza Polską dostawy czołgów produkcji wschodniej realizują także inne państwa Europy – m.in. Republika Czeska oraz Słowenia. Do powyższej listy może dołączy Republika Cypryjska, która w zamian za przekazanie Ukrainie sprzętu produkcji rosyjskiej – czołgów T-80, bojowych wozów piechoty BMP-3, zestawów przeciwlotniczych 9K331 Tor i 9K27M1 Buk miałaby otrzymać sprzęt wojskowy produkcji zachodniej.

Także w przypadku Polski, nie można wykluczyć, że przekazanie sprzętu Ukrainie jest powiązane z dostawami broni zachodniej. W ramach nowej inicjatywy prezydenta Bidena, przechodzi obecnie przez Kongres Stanów Zjednoczonych, zaplanowano zarezerwowanie kwoty 4 mld USD na program pomocy wojskowej dla państw europejskich wspierających sprzętowo Ukrainę.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 comments on “Ponad 200 polskich czołgów T-72 trafiło na Ukrainę”

  1. Polecam P Morawieckiemu i Blaszczakowi nie mowiac juz o p Dudzie.zimbe okłady ba czoło i a hak to nie pomoże to czopki z lodu. Pozbawic Polske 200 czołgów za darmo !!! w tak dramatycznym czasie to trzeba byc … kompletnym “blaszczakiem”. Zaplavicie za to juz za rok przy wyborach.

  2. Pchamy porosyjski zlom,ale przyda im się bardziej niż zachodnie technologie,bo odpalą w 25 sekund a strzela "w pięć na postoju",sława Ukrainie

  3. Ok 25% tego co Ukraina naposiadała przed wojna. Duże wzmocnienie, mam nadzieję że Ukraińcy dobrze to spożytkują

  4. nexo. Dlaczego w błoto? Przecież T72 po modyfikacji jest o klasę skuteczniejszy, od takiego który remontu nie przeszedł. Czy Polsce zależy by zrobić tylko dobry PR, czy by skutecznie wspomóc Ukraińców? Przecież każdy zniszczony egzemplarz ruskiej techniki i każdy wyeliminowany ruski żołnierz, oddala ruskich od możliwości agresywnych zachowań w stosunku do państw bałtyckich czy Polski. Jeśli Ukraińcy przy m.innymi naszej pomocy tego zagrożenia nie wyeliminują, to przynajmniej kupią nam czas, dekadę lub więcej.Czym więcej ruskiego złomu i ruskich żołdaków zostanie na Ukrainie tym lepiej dla nas. To są najlepiej zainwestowane środki jak sobie można wyobrazić, nawet złoto i diamenty tego nie przebiją. No chyba że ktoś woli złoto, od bezpieczeństwa swoich bliskich.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc