Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Pomysłowy kamuflaż tajwańskich wozów bojowych

Internet

26 października na Tajwanie rozpoczęły się ćwiczenia, których nazwę można przetłumaczyć jako „Tydzień gotowości bojowej”. Jednym z jego elementów była weryfikacja możliwości ukrycia pojazdów wojskowych w środowisku miejskim.

W Internecie opublikowano wiele zdjęć przedstawiających wozy bojowe i pojazdy opancerzone w bardzo pomysłowym maskowaniu. Najczęściej pojawiały się na nich pojazdy ucharakteryzowane „na złom” i „na pojazd cywilny”. Do pierwszej kategorii należały pojazdy sprytnie wkomponowane w sterty złomu czy śmieci na złomowiskach bądź wysypiskach. Aby trudniej było je odróżnić od otoczenia, zostały przykryte arkuszami starej blachy, elementami karoserii złomowanych samochodów lub różnobarwnymi foliami/plandekami i przypadkowymi odpadkami. Do drugiej kategorii należy zaliczyć te wozy, które miały udawać sprzęt cywilnym, przeważnie inżynieryjny. Najbardziej znanym przypadkiem jest kołowy transporter opancerzony CM-32-33 Cloud Leopard 8×8, udający żuraw samojezdny. Tradycyjny kamuflaż leśny został ukryty pod warstwą jaskrawego materiału (prawdopodobnie wykonanego z tworzywa sztucznego) o żółtej barwie z czarnymi dodatkami. W tej samej tonacji utrzymano maskowanie elementów uzbrojenia, które ucharakteryzowano na ramię żurawia i kabinę operatora.

Ćwiczenia „Tydzień gotowości obronnej” realizowane są na Tajwanie regularnie co kwartał. Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Obrony Tajwanu (Republiki Chińskiej), ich zasadniczym celem jest cykliczna weryfikacja gotowości bojowej sił zbrojnych. Podczas ostatnich personel jednej z brygad pancernych otrzymał zadanie opracowania, wykonania i przetestowania nietypowego kamuflażu, który miałby być szczególnie skuteczny w środowisku miejskim. Pozostałymi elementami manewrów było: szkolenie pododdziałów wojsk chemicznych, rozwinięcie 269. Brygady Zmechanizowanej połączone z szybkim przemarszem i sprawdzenie sprawności 60.1 Brygady Sił Specjalnych we współpracy z lotnictwem wojsk lądowych.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc