Zaloguj

Pomyślne wyniesienie na orbitę francuskiego wojskowego satelity obserwacyjnego Airbus CSO-2

Wizja artystyczna satelity obserwacyjnego CSO-2. Rys. Airbus

29 grudnia, zbudowany przez Airbusa dla francuskich sił zbrojnych, satelita obserwacyjny CSO-2 (Composante spatiale optique) został pomyślnie wyniesiony w kosmos przy pomocy rosyjskiej rakiety Sojuz, która wystartowała z Gujańskiego Centrum Kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej.

CSO-2 to drugi z trzech satelitów konstelacji CSO, która zapewni francuskiemu wojsku i partnerom w programie współpracy MUSIS (Multinational Space-based Imaging System) dostęp do zobrazowań rozpoznawczych powierzchni ziemi o ekstremalnie wysokiej rozdzielczości. Satelity CSO są wyposażone w bardzo sprawny system wskazujący obszar zainteresowania i są kontrolowane z bezpiecznego centrum operacyjnego. Konstelacja będzie dostarczać zobrazowania 3D i bardzo wysokiej rozdzielczości, w pasmach widzialnym i podczerwieni, wykonane w dzień i nocą, maksymalizując efekty operacyjne. Satelita CSO-2, identyczny z pierwszym satelitą CSO-1, zostanie jednak umieszczony na niższej orbicie polarnej na wysokości 480 km nad ziemią, co zwiększy zdolności rozpoznawcze konstelacji.
Jako główny wykonawca programu satelitów CSO Airbus dostarczył platformę i awionikę, a także odpowiadał za prace integracyjne, testowanie i dostawę satelity do CNES. Firma Thales Alenia Space zapewniła Airbusowi instrument optyczny bardzo wysokiej rozdzielczości. Zespoły Airbusa będą kierować operacjami konstelacji CSO z segmentu naziemnego, tak jak robią to obecnie w przypadku innych programów satelitarnych (Helios, Pleiades, SarLupe, Cosmo-Skymed).
Airbus otrzymał kontrakt na system CSO pod koniec 2010 r. od CNES, francuskiej agencji kosmicznej działającej w imieniu Generalnej Dyrekcji Uzbrojenia (DGA). Kontrakt obejmował opcję budowy trzeciego satelity, która została uruchomiona w 2015 r. po przystąpieniu do programu Niemiec.
„Dzięki ścisłemu partnerstwu w dziedzinie wykorzystania przestrzeni kosmicznej z francuskim MON, obejmującym obecnie dowództwo kosmiczne, CNES i DGA, a także ogromnemu wsparciu ze strony i partnerów przemysłu, zwłaszcza Thales Alenia Space, znowu mamy sukces! Zapewniamy najnowocześniejsze i najskuteczniejsze możliwości obserwacyjne, służące bezpieczeństwu naszych obywateli, a także suwerenności i niezależności Francji i Europy. Konstelacja CSO stanowi przełom pod względem rozdzielczości, bezpieczeństwa transmisji, niezawodności i dostępności usług. Tylko kilka krajów może pochwalić się taką zdolnością”, powiedział Jean-Marc Nasr, szef Airbus Space Systems.
Ogromna funkcjonalność i stabilność satelity umożliwiają szybkie dostarczanie użytkownikom niezwykle wysokiej jakości obrazów z instrumentu Thales Alenia Space, nawet w przypadku najbardziej skomplikowanych zadań obserwacyjnych.
W projekcie CSO Airbus wykorzystał dziesięciolecia doświadczeń, innowacji i sukcesów, które doprowadziły do powstania satelitów Helios 1, Pleiades i Helios 2, a także wykorzystał najnowszą generację siłowników żyroskopowych, żyroskopów światłowodowych, pokładowej elektroniki i oprogramowania sterującego w celu optymalizacji masy i bezwładności satelity oraz znacznie zwiększając prędkość namierzania obszarów podlegających zobrazowaniu.

Źródło: Airbus.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc