Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar

Południowokoreańskie F-35A osiągnęły gotowość

17 grudnia w bazie lotniczej w pobliżu miasta Cheongju w Republice Korei odbyła się uroczystość ogłoszenia wstępnej gotowości operacyjnej przez pierwszą eskadrę Sił Powietrznych Republiki Korei wyposażoną w wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Dotychczas na Półwyspie Koreańskim stacjonuje trzynaście maszyn powyższego typu, w 2020 roku dostawy obejmą kolejną trzynastkę, a w 2021 do eksploatacji trafi czternaście. Co więcej, już obecnie władze w Seulu deklarują chęć zakupu drugiej transzy, która ma objąć dwadzieścia sztuk – łącznie flota F-35 Lightning II w siłach zbrojnych Republiki Korei ma wynosić minimum 60 egzemplarzy. Obecnie w Azji z samolotów powyższej rodziny korzystają Koreańczycy, Japończycy oraz Amerykanie (jednostki stacjonujące na terytorium Japonii). Dodatkowo Singapur planuje rozpocząć zakupy w ciągu najbliższych lat.

W przypadku Republiki Korei F-35A Lightning II pozwoliły na zastąpienie odrzutowych samolotów bojowych McDonnell-Douglas F-4 Phantom II. Po 2021 roku będą stanowić ważny element lotnictwa, kiedy będą uzupełniane przez Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon oraz F-15K Slam Eagle. Powyższy potencjał ma na stanowić przeciwwagę dla sił Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, a także pozwolić na rywalizację z Chinami oraz Japonią.

(ŁP) Foto: USAF
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc