Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polsko-fiński tandem przy budowie satelity obserwacyjnego

30 lipca w siedzibie Polskiej Agencji Pasowej miała miejsce konferencja prasowa przedsiębiorstw Creotech Instruments S.A. oraz ICEYE na temat tegorocznych planów wyniesienia na orbitę okołoziemską pierwszego polsko-fińskiego satelity obserwacyjnego. Wydarzenie zgromadziło kilkadziesiąt osób, włączając w to przedstawicieli wojska, administracji publicznej, akademii, niezależnych ekspertów oraz mediów. Byli na nim obecni również dziennikarze miesięcznika „Wojsko i Technika”.

Prezesi firm Creotech Instruments S.A. oraz ICEYE, Jacek Kosiec i Rafał Modrzewski zapowiedzieli, że jeszcze w 2018 r. wyniesiony na orbitę okołoziemską zostanie polsko-fiński satelita obserwacyjny o nazwie ICEYE-X2. Ma on ważyć około 85 kg i będzie zaopatrzony w nowatorski radar SAR (z syntetyczną aparaturą) stworzony przez firmę ICEYE, który umożliwi prowadzenie obserwacji powierzchni Ziemi bez względu na warunku atmosferyczne. Prace nad urządzeniem trwały 3 lata a integrację prowadzono w ostatnich 6 miesiącach na terenie Polski i Finlandii. Creotech Instruments S.A. odpowiadała za budowę niektórych komponentów satelity oraz właśnie jego integrację.

W trakcie konferencji prasowej odbyła się także prezentacja działalności firm Creotech Instruments S.A. oraz ICEYE, będącej polsko-fińskim przedsięwzięciem biznesowym. Ponadto doszło do podpisania listu intencyjnego, w którym planuje się aby w ciągu 5 lat Creotech Instruments S.A. przeprowadziła integrację nawet 18 satelitów z docelowej konstelacji ICEYE. Taka ilość urządzeń na orbicie okołoziemskiej pozwoli na uzyskanie wysokiej jakości zobrazowań radarowych z każdego miejsca na Ziemi. Czas rewizyty, czyli czas do powrotu nad ten sam obszar jednego z satelitów konstelacji, wyniesie poniżej 3 godzin. Umożliwi to twórcom satelitów na znalezienie się w światowej czołówce dostawców satelitarnych zobrazowań powierzchni Ziemi. Co ważne, Centrum Operacji Satelitarnych, które odpowiadać będzie za obsługę satelitów konstelacji ICEYE na orbicie, zlokalizowane zostało w polskiej siedzibie firmy ICEYE w Warszawie.

(KM) Foto: Kamil Mazurek
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc