Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polskie wsparcie dla Ukrainy – poseł Paweł Bejda pyta MON

Poseł Paweł Bejda skierował do MON interpelację w sprawie możliwości wsparcia Ukrainy przez Polskę. Wśród broni mogą to być np. granatniki RGP-40, które cały czas znajdują się w zakładach ZM Tarnów S.A. Fot. Łukasz Pacholski

25 stycznia na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono, datowaną na 19 stycznia, interpelację posła Pawła Bejdy (Klub Parlamentarny Koalicja Polska) w sprawie ewentualnego wsparcia Ukrainy przez Polskę.

Powyższa interpelacja ma związek z rosnącym napięciem w regionie, a także coraz większą liczbą państw NATO zaangażowanych w dostawy broni dla Ukrainy. Dodatkowo wpisuje się w dyskusję, która została podjęta w Polsce w ostatnich dniach.

W przesłanej do MON interpelacji czytamy: w związku z zagrożeniem bezpieczeństwa Ukrainy, wielu z członków NATO już podjęło decyzję o dostawach dla armii ukraińskiej różnego rodzaju systemów uzbrojenia. USA realizują dostawy m.in. systemów przeciwpancernych Javelin, a minister obrony Wielkiej Brytanii, Ben Wallace poinformował, że jego kraj zaczął dostarczać Ukrainie systemy przeciwpancerne, aby pomóc armii ukraińskiej w przygotowaniu się do obrony przed potencjalną inwazją ze strony Rosji.

Mając na uwadze, że Polska również powinna zaangażować się w proces wzmacniania bezpieczeństwa naszego sąsiada, jakim jest Ukraina, a polski przemysł zbrojeniowy jest gotowy do zrealizowania dostaw uzbrojenia dla armii ukraińskiej, proszę o odpowiedzi na następujące pytania:

  • Czy podobnie jak to robią inne kraje NATO, rząd zamierza podjąć decyzję o pilnych dostawach polskiego uzbrojenia dla armii ukraińskiej?
  • W interpelacji poselskiej nr 24774 w sprawie Zakładów Mechanicznych Tarnów SA, uzyskałem informacje, że zamówione setki granatników RGP-40, które zostały już wyprodukowane przez Zakłady Mechaniczne Tarnów, nie zostały przekazane przez wykonawcę do Sił Zbrojnych RP. Czy w związku z tym, być może, rząd planuje pozyskać te granatniki od państwowego ZM Tarnów, w celu pilnego przekazania dla armii ukraińskiej?
  • Mając na uwadze skuteczność dronów na współczesnym polu walki, czego dowodem jest konflikt zbrojny w Górskim Karabachu, zamierza pan podjąć decyzję o dostawach dla armii ukraińskiej produkowanych w polskich zakładach zbrojeniowych i używanych w polskiej armii, dronów uderzeniowych Warmate i dronów rozpoznawczych FlyEye?
  • Czy rząd rozważa również dostawy dla Ukrainy polskich systemów przeciwlotniczych Poprad, produkowanych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej?
  • Czy rząd rozważa dostawy na Ukrainę innej polskiej broni, np. 7,62 UKM 2000, karabiny wyborowe, 60 mm moździerze, sprzęt przeciwchemiczny, sprzęt łączności i dowodzenia, radary, itd.?

Według informacji, które zostały przekazane opinii publicznej 24 stycznia przez Dziennik Gazetę Prawną, 20 stycznia doszło do spotkania prezydentów Polski oraz Ukrainy, w czasie którego omówiono kwestię wsparcia wojskowego. Jak podkreślił szef BBN Paweł Soloch, prowadzone są rozmowy na temat ewentualnego przekazania Ukrainie uzbrojenia i amunicji – obecnie brak szczegółów, co Polska mogłaby przekazać lub sprzedać sąsiadowi.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc