Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Polskie karabinki z Fabryki Broni w służbie na granicy

Fot. 18. Dywizja Zmechanizowana

Polskie służby strzegące bezpieczeństwa granic Rzeczpospolitej korzystają ze sprzętu wyprodukowanego przez polski przemysł obronny. Wśród niego znajdują się m.in. karabinki Beryl oraz MSBS GROT, dostarczane przez Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.

Od wiosny tego roku gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Polską przez migrantów z różnych regionów świata. W celu zażegnania sytuacji kryzysowej, na wschodnią granicę RP oddelegowano żołnierzy oraz inne formacje mundurowe.

Granicy strzegą funkcjonariusze Straży Granicznej oraz żołnierze Sił Zbrojnych RP, wyposażeni w broń wyprodukowaną przez Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. Z najnowszej konstrukcji MSBS GROT, stworzonej we współpracy z ekspertami Wojskowej Akademii Technicznej, korzystają m.in. jednostki Straży Granicznej, 18. Dywizji Zmechanizowanej oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. Inne jednostki wciąż polegają na rozwijanej konstrukcji Beryl, także produkowanej w radomskiej Fabryce Broni.

- Przywoływane często w ostatnim czasie powiedzenie „ktoś nie śpi, aby spać mógł ktoś”, najlepiej obrazuje to, jak wiele zawdzięczamy naszym służbom zaangażowanym w ochronę polskiej granicy. Jesteśmy dumni, że polscy żołnierze korzystają z broni wyprodukowanej w Polsce, w naszym radomskim zakładzie. Mamy nadzieję, że nigdy nie będą musieli jej użyć, ale śpimy spokojniej wiedząc, że to polskie, niezawodne konstrukcje pomagają naszym służbom chronić nasz kraj i zapewnić bezpieczeństwo - mówi dr Wojciech Arndt, prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.

Fot. WOT

- Polski przemysł obronny od lat udowadnia, że potrafi tworzyć sprzęt najwyższej klasy, mogący konkurować na rynku międzynarodowym. W dzisiejszych, niepewnych czasach ważne jest, by Polska w pełni wykorzystywała potencjał rodzimych przedsiębiorstw obronnych i na nich mogła oprzeć program modernizacji Wojska Polskiego. Większość wyposażenia dla polskich żołnierzy jesteśmy w stanie sami wyprodukować, a dzięki decyzjom wspierającym polski przemysł obronny będziemy mogli uniezależnić się od zagranicznych dostawców – dodał prezes Fabryki Broni.

Karabinki automatyczne z rodziny Beryl to konstrukcja opracowana przez Fabrykę Broni w Radomiu po decyzji o standaryzacji kalibrów w armiach NATO przeznaczona dla pododdziałów piechoty, wojsk desantowych oraz innych rodzajów sił zbrojnych. Jest to broń celna, niezawodna, trwała i odporna na wpływ niekorzystnych warunków środowiska. Przyrządy celownicze są otwarte, typu szczerbinowego, ich wyposażenie w zintegrowane trytowe źródła światła umożliwia celowanie w dzień i po zmroku.

Modułowy System Broni Strzeleckiej GROT powstał w ramach wojskowego projektu TYTAN. Broń została zaprezentowana po raz pierwszy w przeddzień Święta Wojska Polskiego w 2012 r. Ta wyjątkowa konstrukcja pozwala na szybką zmianę kluczowych modułów, takich jak moduł lufy ze zintegrowaną komorą gazową, mechanizm spustowy, moduł granatnik i kolba. Dzięki temu można szybko dostosować broń do konkretnego odbiorcy i jego indywidualnych potrzeb. Te wszystkie cechy można osiągnąć zarówno w układzie klasycznym i bezkolbowym. Pierwsze egzemplarze MSBS GROT weszły do uzbrojenia Wojska Polskiego w 2017 roku.

Źródło: Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Polskie karabinki z Fabryki Broni w służbie na granicy”

  1. Dobrze, że mamy wyposażane siły zbrojne we własne karabinki lecz do optymizmu w sferze wyposażenia indywidualnego i uzbrojenia żołnierzy jest daleko. Nawet szyb ochronnych twarzy do hełmów i innych ochraniaczy ciała brakuje czego skutkiem są ranni żołnierze. Modernizacja wyposażenia osobistego postępuje niestety kiepsko, brak kompleksowych i przemyślanych zakupów wieloletnich dla całości naszej armii od lat, najczęściej są to niewielkie, wyspowe i niespójne zakupy wyposażenia i uzbrojenia, nawet program Tytan notuje znaczne opóźnienia i dopóki taka patologiczna sytuacja będzie trwała to nie ma szans na solidną realizację modernizacji naszej armii a powinno się ją przecież zacząć od elementarnych podstaw...

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc