Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polski system dowodzenia do zestawów obrony przeciwlotniczej Narew?

W ramach działań promocyjnych związanych z programem Narew, MBDA zaprezentowała jakiś czas temu możliwość wykorzystania podwozia Jelcz jako nośnika systemu CAMM. Fot. MBDA

26 listopada na stronach Sejmu upubliczniono interpelację poselską, którą do Ministerstwa Obrony Narodowej wystosował poseł Paweł Szramka (Klub Parlamentarny Koalicja Polska), dotyczącą programu Narew i planowanego systemu dowodzenia.


W interpelacji autor koncentruje się właśnie na kwestii systemu dowodzenia przeznaczonego do zestawów Narew. Wedle otrzymanych przeze mnie informacji, w najbliższym czasie resort planuje podjąć decyzję dotyczącą zakupu systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu do tegoż systemu. Rozważany jest między innymi zakup amerykańskiego systemu IBCS, co w opinii osób zajmujących się tym tematem może oznaczać brak dostępu do kodów źródłowych, a więc uzależnienie się od armii Stanów Zjednoczonych oraz utratę pełni kontroli nad własnym systemem. Tymczasem media już od dłuższego czasu donoszą o budowanym przez polski przemysł obronny systemie dowodzenia i kontroli C2 dla systemu obrony Narew. C2 miałby być jednym z trzech podstawowych komponentów zestawów Narew, obok pocisków rakietowych i stacji radiolokacyjnych. Jednym z wielu argumentów przemawiających za wykorzystaniem polskiego systemu dowodzenia w Narwi, jest chociażby utrzymanie zdolności współdziałania z istniejącymi elementami obrony powietrznej.


Przypomnijmy, zgodnie z informacjami upublicznionymi przez Inspektorat Uzbrojenia w bieżącym miesiącu, rekomendacje dotyczące systemu Narew zostały opracowane i przesłane do ministra obrony narodowej. Ich zatwierdzenie pozwoli na uruchomienie kolejnej fazy programu, a więc poszukiwania wykonawcy. Według planów modernizacji sprzętowej Wojska Polskiego, potrzeby określono na ponad 20 baterii, które miałyby trafić do jednostek Wojsk Lądowych oraz Sił Powietrznych.

Zgodnie z wieloletnimi deklaracjami politycznymi płynącymi z resortu obrony głównym realizatorem programu Narew ma być Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., która do tego celu powołała konsorcjum składające się z jedenastu podmiotów. Co podkreśla powyższa firma, jest ona w pełni gotowa do budowy systemu w oparciu o m.in. opracowany w Polsce system dowodzenia C2.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Polski system dowodzenia do zestawów obrony przeciwlotniczej Narew?”

  1. Polski system dowodzenia i łączności to podstawa suwerenności dla całego systemu OPL Polski w razie niebezpieczeństwa.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc