Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polski rząd potwierdza informacje o podpisaniu umowy na sprzedaż Krabów Ukrainie

7 czerwca polski rząd potwierdził podpisanie umowy na dostawy armatohaubic Krab Ukrainie. Fot. DG RSZ

7 czerwca, w czasie wizyty Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz ministrów w należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Huty Stalowa Wola S.A., przedstawiciele rządu polskiego potwierdzili podpisanie kontraktu na sprzedaż armatohaubic Krab Ukrainie.


Według Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych, umowa ma wartość 2,7 mld PLN, a fundusze pochodzą z środków Unii Europejskiej oraz budżetu ukraińskiego. Jest to największy kontrakt eksportowy na uzbrojenie produkowane w Polsce – szczegóły nie są oficjalnie znane, według dotychczasowych rewelacji prasowych mowa o sprzęcie dla trzech dywizjonów armatohaubic, co może oznaczać 54 Kraby wraz z pojazdami wsparcia.

Wizyta w HSW S.A. była okazją do upublicznienia informacji o sprzedaży Krabów Ukrainie. Fot. Kancelaria PremieraPrzypomnijmy, 29 maja Informacyjna Agencja Radiowa poinformowała, bazując na nieoficjalnych źródłach, że Polska dostarczyła Ukrainie osiemnaście Krabów oraz przeszkoliła przynajmniej stu artylerzystów. Te informacje, dotychczas, nie zostały w żaden sposób potwierdzone przez polski rząd. Jak wskazał premier Mateusz Morawiecki (23 kwietnia), dotychczasowa wartość pomocy wojskowej wynosiła (wówczas) około 7 mld PLN – wśród przekazanego sprzętu można wymienić ponad 200 czołgów T-72, przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun, granatniki rewolwerowe RGP-40, lekkie moździerze, karabinki Grot. W ramach pomocy wojskowej Ukraińcy otrzymują sprzęt tego typu – poza Krabami można wymienić kołowe armatohaubice CAESAR (z Francji), holowane M777 (Kanada, Australia oraz Stany Zjednoczone), M109 oraz FH-70. Dodatkowo deklaracje dostaw samobieżnych PzH 2000 złożyły m.in. Niderlandy.

Dotychczas Huta Stalowa Wola S.A. dostarczyła Wojsku Polskiemu przynajmniej 78 Krabów, które trafiły do czterech jednostek artylerii. Kolejnych osiem, które mają zasilić 14. Dywizjon Artylerii Samobieżnej z Jarosławia, zostało wykorzystane do szkolenia żołnierzy Wojska Polskiego w maju, o czym informowała Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. Jak wskazał minister obrony Mariusz Błaszczak - Chcesz pokoju, szykuj się do wojny. To stara maksyma, która oznacza, że jeśli chcesz żyć w pokoju, jeżeli chcesz by twój kraj był bezpieczny, bądź przygotowany na to, żeby odstraszyć agresora. Tak konsekwentnie działa rząd Prawa i Sprawiedliwości. To jest też konsekwentna polityka Zwierzchnika Sił Zbrojnych. Wzmacniamy Wojsko Polskie. Ustawa o obronie Ojczyzny stanowi podstawy do rozwoju Sił Zbrojny RP - zarówno w kwestii liczebności, jak i wyposażenia w nowoczesną broń.

Dla rządu HSW S.A. to jedna z pereł w koronie przemysłu obronnego. Fot. MON

Z kolei premier Mateusz Morawiecki dodał, że dla nas Huta Stalowa Wola to jedna z pereł w koronie przemysłu zbrojeniowego. Tu jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, ale cieszymy się z tego, że mamy możliwość już dzisiaj sprzedawania naszej broni za granicą. Teraz podpisujemy jeden z największych, jeśli nie największy eksportowy kontrakt zbrojeniowy ostatniego 30-lecia - sprzedaż broni na Ukrainę.

 

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Polski rząd potwierdza informacje o podpisaniu umowy na sprzedaż Krabów Ukrainie”

  1. To duży sukces, ale upieram się że sprzedaż Kraba z podwoziem jego potencjalnego konkurenta K-9 to zawsze będzie problem, potrzebujemy alternatywnego podwozia dla wersji eksportowej.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc