Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polska podpisała umowę na AGM-114 Hellfire

Zakupione AGM-114R2 Hellfire mają stanowić uzbrojenie śmigłowców wsparcia Leonardo AW149. Fot. Agencja Uzbrojenia

30 maja wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, za pośrednictwem mediów społecznościowych, o podpisaniu międzyrządowej umowy LOA ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zakupu partii kierowanych pocisków Lockheed Martin AGM-114 Hellfire.

Przypomnijmy, amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 800 AGM-114R2 Hellfire wraz z czterema szkolno-treningowymi CATM M36 Hellfire. Zgodnie z maksymalną wyceną władz amerykańskich, pakiet mógł kosztować do 150 mln USD. Broń ma stanowić uzbrojenie dla zamówionych w koncernie Leonardo wielozadaniowych śmigłowców wsparcia AW149, których dostawy do Polski mają rozpocząć się w bieżącym roku. W przyszłości spodziewane są zakupy kolejnych partii pocisków, co jest związane z deklaracją uzbrojenia w nie śmigłowców bojowych Boeing AH-64E Apache oraz bojowych bezzałogowych GAASI MQ-9B Reaper.

Jak wskazuje komunikat Agencji Uzbrojenia, Polska zamówiła pełną pulę pocisków (800), których dostawy rozpoczną się jeszcze w bieżącym roku. Zgodnie z harmonogramem mają one trwać do 2029 roku. Zakup AGM-114R2 Hellfire stanowi pierwszy etap budowy nowoczesnego systemu zwalczania celów opancerzonych przez śmigłowce wojskowe. Powyższe zdolności zostały utracone wraz z wycofaniem z eksploatacji (ze względu na wyczerpanie resursów) ostatnich pocisków przeciwpancernych produkcji sowieckiej, które stanowiły uzbrojenie śmigłowców bojowych Mi-24D/W.

Polska będzie drugim użytkownikiem pocisków rodziny AGM-114 Hellfire w Europie Środkowej. Partię tej broni zakupiła już Republika Czeska. Ich nosicielami będą zamówione w Stanach Zjednoczonych śmigłowce bojowe Bell AH-1Z Viper.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc